Riviéra Makarska - Turistický sprievodca

RIVIÉRA MAKARSKA - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Makarská riviéra sa tiahne od zátoky Vrulje na severozápade do miesta Baćina na juhovýchode. Hranicu s vnútrozemím tvorí masív Biokovo, kým na mori sa otvára k Bračskému kanálu, ostrovu Hvar a rieke Neretve.

Riviéra bola obývaná už v dávnej minulosti. Maccarum (Makarska), Breulia ( Brela), a Biston (Bast a Baška Voda) boli spomínané už v dobe antiky. Podľa stredovekého textu, ktorý predstavuje klasickú mapu, prechádzala cez Makarskú riviéru veľmi dôležitá cesta, ktorá spájala Salonu i Naronu (dôležité centrá Neretvianskej doliny).

Striedajú sa tu vysoké vrcholy a strmé skalnaté hory Biokovských planín a práve tento vzťah jemného bohatstva stredozemného pobrežia a expresívne obrúsených skál robí túto oblasť jednou z najzaujímavejších chorvátských častí Jadranu.

V zálive, veľmi vhodne uzatvorenom dvomi poloostrovmi, sv. Petar a Osejava, nachádza sa uprostred celej riviéry, obklopená Biokovským masívom, Makarska. Makarska sa časom vyvinula do silného regionálneho centra.

Jedinečnosť a rozmanitosť geomorfologických typov hôr Biokova, nehovoriac o extrémne stredomorskej vegetácii s mnohými endemickými druhmi, je významným výskumným materiálom posledné dve storočia. To prispelo k rozširovaniu Biokovských hôr na 20.000 hektárov a vymenovaním Biokova Parkom prírody v roku 1981 a s možnosťou prehlásenia národným parkom.

Makarská riviéra je jedna z najvýznamnejších turistických oblasí na chorvátskom pobreží. Osady sa vytvárali zostupom obyvateľstva k moru, ktoré sa v minulosti zaoberalo hlavne pasením dobytka na planinách Biokova. Tak sa Baška Voda rozvila pod skoro opustenou horskou dedinou Basta. Takisto sa formovala aj Brela, na klasicko-antických zrúcaninách Berulije. Tučepi sa nachádza na juhovýchode Makarskej. Mesto vzniklo na mieste rímskej vily. Podgora sa nachádza na začiatku cesty do Vrgoracu. Mestu Igrane dominuje vysoká zvonica, postavená v roku 1920. Vzorom pre túto zvonicu bola zvonica splitskej katedrály.

V malej dedinke Markovići sa nachádza kompletne zachovaný kostol sv. Mihovila (sv. Michaela), jedna z najvýznamnejších pamiatok Makarskej riviéry, postavený v 11. a 12. storočí. V Živogošće postavili v roku 1620 mostarskí františkáni kláštor a kostol sv. Križa. V Zaostrogu sa nejaký čas nachádzal augustiánsky kláštor, ktorý bol v roku 1468 opustený z dôvodu tureckej invázie.

Gradac, antické mesto, bol v roku 1666 centrom jednej z najukrutnejších bojov tureckých a benátskych útočníkov. Mesto bolo do základov zničené v druhej svetovej vojne, keď taliansky fašisti vypálili takmer celú dedinu.

Vnútrozemie za horským masívom Biokovo, pri hranici s Bosnou a Hercegovinou je nazývané Imotský kraj. Táto oblasť je obývaná už od doby kamennej. Zo stredovekej veže, postavenej nad Modrým jazerom, vyvinula sa dedina a mestečko Imotski, ktoré sa stalo centrom tohto regiónu. Vrgorac bol v minulosti hraničným mestom a miestom mnohých konfliktov, čo pretrvávalo až donedávna. Takisto je rodiskom Tina Ujevića, jedného z najzaujímavejších a najplodnejších chorvátskych básnikov.

Čakajte prosím!