Ostrov Korčula - Turistický sprievodca

OSTROV KORČULA - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Korčula je ostrov v južnej časti dalmatínskeho súostrovia, najviac obývaný ostrov v Chorvátsku, avšak až šiesty po veľkosti. Korčula, Lumbarda, Vela Luka a Račišće sú hlavné mestá na pobreží a Blato, Žrnovo, Smokvica, Čara a Pupnat sú vo vnútrozemí ostrova. Všetky dediny sú spojené lokálnymi cestami, trajektové a lodné linky spájajú ostrov Korčula s pevninou.

Korčula údajne bola domovom krásnej Kerkyre, hrdinky z gréckej mytológie, podľa ktorej Korčula dostala aj svoje meno a domov jej údajne stanovil samotný boh mora Poseidón. Na ostrove Korčula mal svoj domov aj svetový cestovateľ Marco Polo. Meno Corkyra Melaine - Čierna Korčula, označuje čiernu farbu ostrova, zarasteného borovicami a cypruštekmi, pretože ostrov je z veľkej časti pokrytý typickou stredomorskou vegetáciou, na ktorú dobre vplýva klíma, ktorá je celý rok mierna a príjemná . Ostrov je rozčlenený množstvom zátok a zálivov. Od polostrova Pelješac ho delí Pelješacký kanál a najmenšia vzdialenosť medzi nimi je 1270 m.

Severozápadnej časti ostrova dominuje veľká dedina Blato s radou hodnotných skupín domov a opevnení. Vela Luka je mesto a prístav umiestnený v hlbokom zálive na západnej strane ostrova. Dnes je dôležitým turistickým strediskom, známe svojou krásnou prírodou a to aj mimo územia Chorvátska, so svojimi ostrovčekmi, mnohými zátokami a starými olivovníkmi.

Korčula je historické a turistické centrum na severovýchodnom pobreží ostrova. Nachádza sa na malom polostrove v Pelječackom kanáli, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou. Korčula je známa pre svoju významnú kultúru, historické dedičstvo a tradíciu v lodnej doprave, stavbe lodí a kamenárstve. Korčula sa pýši atrakciou, ktorú nenájdete v žiadnom z chorvátskych miest. Je ňou rytiersky tanec moreška. Názov pochádza zo slova maur a hra pochádza z 12. storočia zo Stredomoria, z čias permanentných bojov medzi kresťanmi a Maurmi. V Dalmácii bola populárna najmä v období Osmanskej ríše. Na Korčulu sa dostala v 16. storočí a v pôvodnej podobe sa zachovala len v tomto meste a uliciam Korčule prináša zvláštnu iskru. Je to najvýznamnejšie kultúrne podujatie v meste, ktoré sa koná každý rok 29. júla.

Lumbarda je malebné mestečko v rovnako nazývanej časti ostrova, 6 km vzdialená od mesta Korčula. Lumbarda je obohatená typickými rodinnými domčekmi (citadelami), prekrásnymi piesočnatými plážami a mnohými ostrovčekmi a zátokami. Charakterizuje ju dlhá tradícia dobrodružného robinsonského cestovného ruchu.

Čakajte prosím!