Poloostrov Pelješac - Turistický sprievodca

POLOOSTROV PELJEŠAC - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Polostrov Pelješac predstavuje najlepšiu čas pobrežia na celom Jadranskom mori, nachádza sa v najjužnejšej časti Chorvátska. Je to po Istrii druhý najväčší polostrov v Chorvátsku. Je skoro 62 km dlhý, charakterizujú ho vysoké kopce s plodnými poľami, ideálnymi pre vinohrady. Vinársky obchod a taktiež námornícka tradícia, prispeli k rozvoju pobrežných osád v zakrytých zátokách. V plytkej zátoke Stonského kanálu sú postavené veľké solivary, ktoré boli dôležitým produktom Dubrovníckej Republiky, dosahujúce dve tretiny z celkových príjmov. Aby sa ochránila výroba a plány mesta, založili sa mestá Veliki a Mali Ston, na druhej strane pobrežia rieky Neretvy.
 
Polostrov Pelješac je spojený s pevninou denným trajektovými linkami ako aj cestou cez Ston. Celý polostrov je obrastený hustým ihličnatým lesom, stredomorskou vegetáciou a typickým rastlinstvom a vďaka množstvu slnečných dní patrí medzi najteplejšie miesta na Jadrane. Obyvatelia Pelješacu sa, vďaka úrodnej pôde a dostatku slnka, už roky zaoberajú vinárstvom, pestovaním olív, ovocia a zeleniny. V lete často veje osviežujúci maestrál, vhodný pre windsurfing. Morské prúdy sú slabé, ale často zosilnejú, keď zaveje jugo.
Orebić je turistické mestečko na južnom pobreží polostrova Pelješac pod horou Sveti Ilija (961 m n.m.) a je najpopulárnejšou turistickou lokalitou na Pelješackej riviére.

Pobrežie Orebića je plné malých piesočnatých pláží, medzi ktorými je najväčšia pláž Trstenica, 1500 m dlhá. V mieste sa nachádza aj trajektový prístav pre linky s Korčulou, nakoľko je z Orebića najkratšie spojenie.
Trpanj je dedina a prístav na severnom pobreží polostrova Pelješac, vzidalený 11 km od Orebića. Trpanj, ako aj celú túto oblasť, charakterizuje mierne podnebie. V okolí sa nachádzajú prekrásne pláže. Viganj je mestečko a prístav v západnej časti južného pobrežia polostrova Pelješac, vzdiaelný 7 km západne od Orebića. Nachádza sa v rozľahlej zátoke otočenej na juh, chránenej pred severnými vetrami a z druhej strany chránenej horou Sveti Ilija. Viganj je aj prístavom pre menšie loďky. Okolie je veľmi príjemné na prechádzky, turistiku a zber bylín.

Čakajte prosím!