Riviéra Šibenik - Turistický sprievodca

RIVIÉRA ŠIBENIK - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Pred tým, než rieka Krka vstúpi do mora, vytvorí si svoju cestu cez kamenné pole lámaním hrubých kaňonov, až nakoniec príde k moru v Šibenickom prístave. Nielen prírodné krásy rieky, ale mnohé geomorfologické javy, typické pre krasové rieky a v neposlednom rade bohatá fauna, boli rozhodujúcim faktorom, aby dve tretiny rieky Krky boli prehlásené národným parkom.

V mieste, kde sa Krka upokojí a nakloní, na pravom brehu leží malebné mestečko Skradin.

Mesto Vodice, ktoré je dnes úplne koncentrované na cestovný ruch, je nazývané vďaka veľkému množstvu vody v blízkom okolí. Prvá zmienka je zo začiatku 15. storočia. Mesto sa bránilo pred tureckými vpadmi pevnými hradbami s niekoľkými vežami, z ktorých je zachovaná len časť a nazýva sa Čorićkula.

Tridsať kilometrov od Jadranskej magistrály, juhovýchodne od Šibeniku, nachádza sa prekrásne mestečko Primošten, ktoré bolo postavené na malom polostrove, ktoré bolo počas tureckých útokov ochránené svojimi hradbami a vežami a takisto padajúcim mostom spojeným s pevninou. Neskôr most zamenil násyp.

Blízky Pirovac je potrebné taktiež spomenúť, hlavne kvôli statku šibenickej šľachtickej rodiny Draganić zo 16. storočia, taktiež gotický sarkofág z roku 1447 z rodinnej hrobky Dragančića-Vrančića.

Šibenický morský pás má najväčší počet ostrovov zo všetkých chorvátskych oblastí na Jadrane. Kornatské súostrovie je najčlenitejšia a najhustejšia skupina ostrovov v Stredomorí a má až 150 ostrovov. Vzhľadom na špecifickú krajinu bolo potrebné ochrániť túto oblasť pred zničením a prehnaným využívaním a preto bola je v roku 1988 prehlásená národným parkom.

Pretože je oblasť Telašćece na Dugom otoku veľmi ohrozená výstavbou, bola v roku 1988 prehlásená prírodným parkom. Z troch skupín Kornatských ostrovov sú dva chránené hranicami národného parku a celkový počet je 101 ostrovov.

Zo šibenických ostrovov je potrebné spomenúť Murter s jeho štyrmi mestečkami, ktorý je strešným ostrovom Kornát. Pestujú sa tu olivy, chovajú hospodárske zvieratá, lovia ryby a niektoré z najkrajších drevených lodí boli postavené v Betine.

Počas renesančného obdobia bol ostrov Prvić miestom mnohých letných víl šibenických šľachticov, zahrňujúci aj známeho vynálezcu a lingvistu Fausta Vrančića. Zlarin je známy vďaka svojím potápačom a hľadačom koralov a Krapanj zase kvôli hríbom. Žirje a Kaprije sú vzdialené ostrovy Šibenického súostrovia.

Čakajte prosím!