Ostrov Murter - Turistický sprievodca

OSTROV MURTER - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Murter je najväčším ostrov v severozápadnej časti šibenického súostrovia. Od pevniny ho delí úzky Murterský kanál, ale v meste Tisno sa nachádza most, ktorým je spojené s pevninou. Na ostrove Murter sa nachádzajú 4 mestečká: Murter, Tisno, Jezera a Betina. Popri pestovaní olív, chovu dobytka a rybolovu sa ostrov Murter, konkrétne mesto Betina, preslávil výstavbou drevených lodí.

Väčšinou strmé juhozápadné pobrežie je členité s malými zátokami. Zátoka Kosorine slúži ku kotveniu malých jácht počas bury. V zátoke Slanica sa nachádza krásna pláž, reštaurácia a kemp. Tieto dve zátoky, samozrejme aj ostatné na ostrove, sú veľmi atraktívne.

Najstarší známi obyvatelia boli Ilýri, o čom svedčia zvyšky osídlení ilírskej dediny „Colentum“ pri Betine. Vzhľadom k svojej polohe, v blízkosti Národného parku Kornati, je ostrov Murter zaujímavým cieľom pre námorníkov, ktorí kotvia v jeho zátokách.

Ostrov Murter je východiskovým miestom do Národného parku Kornati, preto ho často nazývajú „Brána do Kornát“.

Čakajte prosím!