Riviéra Dubrovnik - Turistický sprievodca

RIVIÉRA DUBROVNIK - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Dubrovnícka riviéra zahŕňa úzky pobrežný pás, ktorý sa tiahne od Stonske prevlake (Stonskej šije) do Rijeke Dubrovačke. Pohorie Dinara v jeho pozadí predstavuje prírodnú bariéru medzi pobrežím a vnútrozemím. Podnebie vplýva dobre na stredomorskú vegetáciu, ako aj veľký počet subtropických rastlín, ktoré stáročia námorníci nosili z cudziny.
Táto prekrásna príroda nie je len príkladom krásy chorvátskeho alebo jadranského pobrežia, no celého Stredozemného mora. V okolí je veľa prekrásnych miest, ktoré stoja za návštevu, napríklad Mlini, Kupara, Plata, mestá Dubrovník a Cavtat, Národný park Mljet, ostrovy Elafiti, ostrov Korčula, na ktorý je možné dostať sa trajektom.
Počnúc severom, navštívime najprv Slano. Je to veľmi malebná osada a malý prístav vzdialená 37 km od Dubrovníka. Mestečko sa nachádza v zálive, ktorý je pre ukotvené jachty prístreším a ochranou pred zlým počasím. Územie Slana je osídlené už od praveku, o čom svedčí veľa historických ruín. Slano patrí pod Dubrovnícku republiku od roku 1399. Vzhľadom na prírodné preddispozície a blízkosť Dubrovníka sa Slano usiluje o rozvoj kvalitných turistických zariadení.
Dubrovník je sám o sebe hospodárskym, kultúrnym a vzdelávacím centrom pre široké okolie južnej Dalmácie. Je to mesto so svetoznámym pamiatkovým dedičstvom a krásou, ktoré je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najatraktívnejších a najznámejších miest Stredozemia. Popri uvedených skutočnostiach je Dubrovník mestom veľmi bohatej turistickej ponuky.
Stradun predstavuje centrum mesta a je hlavnou ulicou, spájajúcou mestskú bránu: Ploče na východe a Pile na západe. Východné rozšírenie na Stradunu je námestie nazývané Luža. Obklopené je významnými stavbami, dnes predstavuje ideálne miesto pre veľké mestské oslavy ako oslava sviatku dubrovníckeho svätca, patróna Dubrovníka, sv. Vlahu, ktorá sa koná 3. februára alebo otváranie Dubrovníckych letných hier v júli, ktoré sú najdôležitejším kultúrnym podujatím roka.
Klímu Dubrovníka charakterizuje teplé a suché leto a mierna zima. V mnohých dubrovníckych reštauráciách a pivniciach si môžete pochutnávať na špecialitách domácej a medzinárodnej kuchyne, pre športovcov sú dostupné terény, športové ihriská na pevnine a vo vode, od tenisu a stolného tenisu až po plachtenie.
Srebreno je malé mesto v Kuparoch, ktoré sa nachádza v južnej Dalmácii v oblasti známej pod názvom Dubrovnícky kraj, vzdialené 10 km juhovýchodne od Dubrovníka po hlavnej ceste. Táto časť pobrežia je husto porastená stredomorskou vegetáciou a bujnou zeleňou agávy, paliem a borovíc. Srebreno má dlhú piesočnatú pláž a hornaté okolie, ktoré okrem prekrásnych prechádzok a pohľadu na zelené lesy, chráni dedinu pred severnými vetrami. Dovolenka v Srebrenom je vhodná ak hľadáte kľudné, malebné a príjemné miesto, nachádzajúce sa neďaleko od veľkého turistického centra.
Staré mesto Cavtat leží na južných svahoch polostrova Rat, vzdialené asi 20 km juhovýchodne od Dubrovníka. V antickej dobe sa nazýval Epidaurum, dnes je turistickým a kultúrnym centrom Konavla, najjužnejšieho chorvátskeho regiónu. Cavtat je mestom prekrásnych pláží a luxusných hotelov a zároveň tradičného spôsobu života a dobre zachovaných tradícií.
V Cavtate sa nachádza rodný dom a umelecká galéria najväčšieho chorvátskeho maliara zo začiatku 20.storočia, Vlacha Bukovca. Vďaka svojej krásnej, bujnej vegetácii, bohatej histórii a veľmi príjemnému stredomorskému podnebiu, Cavtat sa stal jedným z najobľúbenejších európskych destinácií. V júli a v auguste sa koná Cavtatsko ljeto (Cavtatské leto), bohaté na kultúrne a folklórne večery a turnaje vo vodnom póle. Najslávnostnejší deň je sviatok Gospa od Snijega (Panny Márie Snežnej) – 5. augusta.

Čakajte prosím!