Ostrov Cres - Turistický sprievodca

OSTROV CRES - Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Ostrov Cres sa nachádza v severozápadnej časti Kvarnerského zálivu. Na juhu, v mestečku Osor, je spojený padacím mostom s Lošinjom. Cres je hornatý ostrov, 66 km dlhý a od 2 do 12 km široký. Pobrežie ostrova je členité s množstvom zátok a oblázkových pláží na západnej strane. Ostrov Cres bol obývaný už počas doby kamennej a oplýva bohatým historickým a kultúrnym dedičstvom. V strede ostrova Cres sa nachádza Vranské jazero (Vransko jezero), obrovský prírodný rezervoár pitnej vody, ktorý už mnoho rokov zásobuje obyvateľstvo Cresa a Lošinja. Na ostrov Cres sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi. Cez more do prístavu Porozina z Valbinske na ostrove Krk a Brestove na Istrii. Cez sezónu môžete prísť trajektom z Pule, Zadaru a Rijeky a dvakrát týždenne z Benátok a Ancony. Katamarán vozí turistov každý deň z Rijeky. Priamym autobusovým spojením sa dostanete z Rijeky a Záhrebu. Pre jachtárov je na Crese jedna z najväčších a najkrajších marín na Jadrane, víťaz Modrej vlajky, ktorá je otvorená celoročne. Najbližšie letiská sú na Krku a v Lošinji.
Zážitok z Cresu je len pre tých, ktorí majú radi prírodu a autentické prostredie. Spôsob života ostrovanov sa veľmi nezmenil. Ak hľadáte aktívnu dovolenku a ste zástanca zdravého životného štýlu, môžete si užívať pri potápaní, športovom rybolove, môžete si prenajať člny, bicykle, športové plochy pre rôzne účely, môžete ísť na turistiku, prechádzky, zbierať liečivé byliny, plachtiť atď. Ak ste milovníkom kultúry a historických pamiatok, na Crese nájdete pozostatky starovekých antických miest, rímskokatolíckych kostolov, kláštorov. Pozostatky mestského dedičstva z benátskeho obdobia až po pamätník dneška sa nachádzajú v múzeách v Crese a v Osore. Večer môžete stráviť v jednej z mnohých ostrovných taverien s domácou rybou, jahňacinou, creským ovčím syrom, pršutom a vínom. Po odpočinku na jednej z krásnych creských pláži sa môžete ísť zabávať. Ostrov Cres Vám ponúka množstvo mestských slávností v júli a v auguste ako je Letný karneval – Rybárska noc, pre mladých diskotéky, bar pod holým nebom, plážové rave party a romantické prechádzky popri mori pod hviezdami.
V kempe Slatine sa nachádzajú dve veľké oblázkové zátoky “Slatina“ a “Tiha“, medzi ktorými sa rozprestiera skalnatá pláž, ktorá je čiastočne neporušená a čiastočne pokrytá betónovými plochami na ležanie. Neďaleko sa nachádzajú romantické pláže na samote pre milovníkov naturizmu. Pláž Slatina je jedna z najkrajších na ostrove Cres. Bola jej udelená Modrá vlajka, ktorá symbolizuje zachované bezpečné a príjemné okolie, určené na dovolenku, zábavu a rekreáciu. Najkrajšie pláže na Crese môžete navštíviť len výletnou loďou, ktorú si môžete ľahko prenajať za prijateľné ceny.

Čakajte prosím!