Riviéra Split - Turistický sprievodca

RIVIÉRA SPLIT - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Split je mesto a prístav v strednej Dalmácii, metropola Dalmácie a je jeho priemyselným, akademickým, ekonomickým a administratívnym centrom. Do Splitu môžete prísť po diaľnici Zagreb-Split, lietadlom alebo loďou. Podnebie je stredomorské: teplé, suché letá a mierne a vlažné zimy. Split je jedným z najslnečnejších miesto v Európe. Vegetácia je stredomorská a v meste a okolí sa darí aj subtropickej vegetácii (palmy, agávy, kaktusy).
 
Split je plný rôznorodých kultúrnych, zábavných a športových akcií, hlavne v lete, kedy sa Split so svojimi obchodmi, nádvoriami a inými priestormi zmení v jedno veľké hľadisko pod otvoreným nebom, s tradičným Splitským letom, v rámci ktorého sa konajú divadelné predstavenia, opery a koncerty (od polovice júla do polovice augusta). Deň mesta sa slávi 7. mája, na sviatok Sv. Duju, patróna mesta.
 
Do Splitu sa chodí kvôli vôni kameňa Diokleciánovho paláca, vôni mora alebo bohatému kultúrnemu životu, v poslednej dobe hlavne kvôli bohatej turistickej ponuke. Po tom, čo si vyberiete ubytovanie v jednom zo splitských alebo okolitých hotelov alebo apartmánov, súkromných domov, sa môžete presvedčiť o tom, že Split je mesto plné pamiatok a rôznych krás.

Druhé najväčšie mesto tejto prebohatej riviéry je Solin, mesto umiestnené v dolnej časti zátoky Kaštelského záliv, 5 km severovýchodne od Splitu. Jeho urbanistická štruktúra sa dotýka a mieša so splitskou severnou časťou.

Keď sa na Solin pozeráme, je veľmi ťažké si predstaviť, že v antickej dobe bolo na tomto mieste veľké rímske mesto Salona, illýrske centrum, neskôr administratívne centrum Dalmácie, ale aj klasická a kresťanská architektúra sa výborne prispôsobila dnešnej modernej a národnej architektúre. Solin sa stále zväčšuje a mení, ale zachováva si svoju identitu dôležitého archeologického a historického náleziska.

Vranjic je veľmi malebná dedina, nachádzajúca sa na polostrove pozdĺž pobrežia, južne od ústia rieky Jadro, medzi dvomi historickými mestami Split a Solin. V minulosti to bol ostrov salónskym prístavom, kvôli čomu je tu veľa zachovaných pozostatkov z rímskej minulosti.

Veľmi  malebné miesto z pohľadu na okolie je dnes úplne zlúčené s prístavno-priemyselným komplexom severného prístavu v Splite. Ale v minulosti ho kvôli jeho kráse nazývali „Malé Benátky“.

Dnešný Stobreč sa nachádza na polostrove, pred ktorým sa rozvinula nová časť mesta. Stobreč so svojimi 4000 obyvateľmi je obklopený morom a penzióny a hotely ponúkajú dobré možnosti pre dovolenku a zábavu. Je vzdialený 7 km od Diokleciánovho paláca a je súčasťou Splitu.

Priestranná piesočnatá pláž, mnohé miesta na opaľovanie, čisté more, veľký počet pohostinských objektov s bohatým výberom tradičnej dalmatínskej stravy a nápojov, robí Stobreč príjemným letoviskom. 
 
Podstrana je malé turistické letovisko so stredomorskou atmosférou, vzdialené 8 km od Splitu, ktoré sa rozvilo v jeho elitné predmestie. Podstranu krášli bujná vegetácia a prírodný dar čistého mora. Podstrana je výborný výber pre útek od každodenných rituálov.

Čakajte prosím!