Makarska - Turistický sprievodca

MAKARSKA - Makarska Riviéra, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Prekrásne mestečko ležiace na úpätí impozantných hôr Biokova s 15 000 obyvateľmi má naozaj bohatú a dlhoročnú tradíciu v oblasti cestovného ruchu. V srdci Dalmácie je Makarska kultúrnym, administratívnym a hospodárskym centrom vo svojom okolí. Vzdialená je 64 km južne od Splitu.
Toto mesto predstavuje výnimočné spojenie krásy stredozemného pobrežia a horských skál. Pohorie Biokovo s najvyšším vrcholom – Sv. Jure 1762 m. n. m., spolu so svojimi krasovými javmi, endemickými rastlinami a výnimočným bohatstvom fauny a flóry patrí do prírodného parku.
Preto si v tejto turistickej destinácii môžete užívať na slnku a v nedotknutej prírode popri ďalšom vybavení, ktoré Makarska ponúka, a to od moderného hotelového ubytovania, cez súkromné ubytovanie, kúpele, športové zariadenia, wellness centrum, tenisové kurty (tenisové centrum zahŕňa deväť vonkajších kurtov, dva vnútorné kurty, všetky sú posypané hlinou a osvetlené) s prípadným využitím rekreačno-zdravotného strediska a mnohých ďalších služieb. Počas letných mesiacov sa v Makarskej koná mnoho ľudových osláv a rôzne kultúrne, zábavné a športové podujatia. Reštaurácie a taverny ponúkajú bohatý kulinársky obsah tradičných jedál a vín.
Vzhľadom na bohatý nočný život je Makarska obľúbenou destináciou pre tuzemských a zahraničných turistov. To všetko vysvetľuje to, prečo je Makarska nazývaná Mestom návratov, lebo kvôli prekrásnej prírode, historicko-kultúrnemu dedičstvu a veľmi bohatej ponuke a domácim, ktorý Vás vždy privítajú priateľskí a usmievaví, sa turisti veľmi radi vracajú do tejto destinácie.
Keďže je Makarska uzlom pozemných a námorných ciest, máte príležitosť zúčastniť sa príjemného výletu na neďaleké ostrovy Brač, Hvar, Korčula alebo do vnútrozemia Dalmácie za hory Biokova alebo do miest Split, Dubrovník alebo do svätyne Medjugorje alebo mnohých iných destinácií, ktoré spravia Vašu dovolenku nezabudnuteľnou. Aj keď je na otvorenom mori, no stále chránená pohorím, Makarska je miesto vhodné pre Vašu dovolenku, zábavu a rekreáciu.
Makarska sa nachádza v zálive, veľmi vhodne uzatvorenom dvomi polostrovmi, sv. Petar a Osejava, uprostred celej riviéry, obklopená biokovským masívom, sa klasicko-antická Maccarum rozvila v dôležité centrum. V starých spisoch je písané, ako v makarskom zálive Neretljani v roku 1887 porazili benátsku flotilu. Za vlády Petra Krešimira IV. v 9. storočí sa Makarska pripojila k chorvátskemu štátu. V stredoveku bola pod nadvládou maďarsko-chorvátskych vládcov.
Na konci 15. storočia dobyli a zničili Turci mesto do základov s cieľom, aby bola znovu obnovená a vyhlásená regionálnym centrom. Turecké práce v Makarskej projektoval známy Hajurdin, ktorý taktiež staval most v Mostare. V roku 1646, počas turecko-benátskej vojny sa régia oslobodila od Turkov až do pádu Benátok spadala Makarska pod Republiku Serenissima. V tej dobe boli zrekonštruované mnohé budovy, najmä tie náboženské, ktoré boli zničené pod tureckou nadvládou.
Na námestí pred katedrálou sv. Marka je postavená baroková fontána a pamätník známeho chorvátskeho básnika, zberateľa chorvátskeho literárneho dedičstva, Andrija Kačića Miošića, diela najznámejšieho sochára Ivana Rendića. Domy na námestí boli počas druhej svetovej vojny značne poškodené. Z mestského hľadiska je veľmi zaujímavá Mala obala (Malé pobrežie) – Marineta, kde sú zachované domy z 18. a 19. storočia. Medzi objektmi na nábreží vyniká neskoro barokový kostol Sv. Filipa z roku 1757.
Historické a kultúrne bohatstvo predstavuje františkánsky kláštor so svetoznámym malakologickým múzeom, kde nájdete nielen mušle z Jadranského mora , ale i z Oceánie, zbierka sa skladá z medzinárodných a domácich predmetov z morského dna. Nachádza sa tu aj katedrála sv. Marka, kostol sv. Filipa a sv. Petra, svätyňa Vepric, Kačićevo námestie a ďalšie múzeá a galérie dostupné na malých kamenných uličkách a námestiach.

Čakajte prosím!