Ostrov Hvar - Turistický sprievodca

OSTROV HVAR - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Ostrov Hvar je najslnečnejší dalmatínsky ostrov. Vôňa rozmarínu, levandule, zalesnené pobrežie a výnimočné kultúrne bohatstvo nám odhaľujú, prečo je Hvar jednou z najobľúbenejších destinácií turistov z celého sveta. Pláže na ostrove sú hlavne kamenisté s mnohými zátokami a piesčitými plážami. Tento ostrov slnka, levandule a vína sa pýši so svojou bohatou turistickou tradíciou asi 130 rokov.

Nachádza sa v samom srdci Stredozemného mora, jeho severné pobrežie je miernie členité a viacej obývané. Ostrov Hvar je vlastne centrom všetkých námorných trás, ktoré prechádzajú cez východný Jadran. Má výnimočnú geografickú polohu v strede Dalmácie, na ťahu od Zadaru do Šibeniku a ďalej z Korčuly do Dubrovnika, Hvar sa v skutočnosti nachádza vo vnútri regiónu, ktorá patrí mestu Split, ale od Splitského kanálu ho oddeľuje ostrov Brač.
Hvar je uvádzaný medzi desať najkrajších ostrovov na svete. Najpôsobivejší a najkrajší obraz ostrova je jeho vlastné prírodné prostredie. Azúrové more štedro odkrýva poklady Neptúnových podvodných záhrad, príťažlivých vôní rozmarínu, vresu a šalvie alebo piesne cvrčkov počas letného popoludnia. Takýto obraz Vám určite najdlhšie zostane v pamäti po pobyte na Hvare.

Hvar je meno mesta a prístavu na juhozápadnom pobreží tohto ostrova a takisto jeho najväčšie mesto. Leží v zátoke, ktorú z južnej strany chránia Paklene ostrovy(Pakleni otoci) a zo severnej strany nížina. Dnes je Hvar jedným z najnavštevovanejších turistických stredísk Dalmácie, ale aj mesto jedinečného kultúrno-historického dedičstva.

Paklene ostrovy, skupina 11 ostrovov a skál pred hvarským prístavom, predstavujú miesto mimoriadnej hodnoty a sú ideálnou destináciou pre robinsonovskú a námornícku dovolenku. Takisto aj, skryté zátoky na severnej a južnej strane pobrežia s dedinami Milna, Dubovicam Pišćena, Vira, Pribinja a s mnohými inými obývanými a neobývanými oblasťami tvoria vrchol jeho atmosféry a vône.

Len 3 míle od mesta Hvar sa nachádza ACI MARINA Palmižana, veľmi dôležitá pre námorný cestovný ruch a odhaľovanie divokých a nespútaných krás ostrova.

Stari Grad je mesto a prístav v severozápadnej časti ostrova Hvar. Od mesta Hvar je vzdialený 18 km po lokálnej ostrovnej ceste. Je jedným z najstarších miest v Európe a najstarším mestom na Hvare, už v roku v 4. st. p.n.l. ho obývali Gréci a nazývali ho Pharos.

Jelsa je mestečko a prístav v malebnej zátoke severného pobrežia ostrova Hvar, najslnečnejšieho ostrova Jadranského mora, známeho pre svoju hustú vegetáciu a voňavými poľami levandule. Na oboch stranách zálivu sú zalesnené zátoky, ideálne pre relaxáciu a kúpanie.

Vrboska je turistické mestečko a malý prístav v strednej časti pobrežia ostrova Hvar. Nachádza sa v malebnej hlbokej zátoke, obklopenej vinohradmi, olivovými hájmi a borovicovými lesmi. Vrboska má všetko, čo potrebujete pre pokojnú rodinnú dovolenku.

Ostrov Šćedro je takmer neobývaný ostrov jedinečnej krásy, nachádzajúci sa len 2700 m od južného pobrežia ostrova, južne od mesta Zavala. Má dve hlboké a chránené zátoky a ponúka príjemné prechádzky, dobré kúpanie a prekrásne výhľady, najmä na jeho západnej strane, kde poskytuje nádherný výhľad na hvarský horský hrebeň, obzvlášť pekný pri západe slnka. Po stáročia je ostrov pokrytý lesmi. Naozaj krásny borovicový les je na východnej strane ostrova.

Čakajte prosím!