Riviéra Omiš - Turistický sprievodca

RIVIÉRA OMIŠ - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Omišská riviéra zahŕňa úzky pobrežný pás, ktorý sa tiahne od Jesenice na severe, do Pisaka na juhu. Jedinú prírodnú bariéru medzi pobrežím a pevninou tvorí Mosorský masív. Stredomorská vegetácia, na ktorú prospešne vplýva klíma prostredia, spolu s vidieckou architektúrou malých miest vytvára idylický obrázok.

Prvé miesto najbližšie Splitu, Krilo Jesenice, sa nachádza asi 15 km južne od mesta Split. Je časťou obce Dugi Rat, spolu s ďalšími malými miestami od Podstrany do Omišu, vhodnými pre kľudnejší typ dovolenky. Nachádza sa na časti pobrežia, ktoré je posiate malými, skrytými zátokami a osamelými plážami. Pláže pred penziónmi a domami sú betónové. Prístav na myse Krilo je veľmi záujímavý, plný lodí pre ťažbu piesku, čo v minulosti zabezpečovalo zamestnanie pre ľudí žijúcich na ústí rieky Cetiny a bolo výborne platené.

Sumpetar je ďalšie miesto nachádzajúce sa južne od Splitu, na pol ceste do Omišu. Pobrežie v tejto časti je veľmi členité, plné malých štrkových pláží pred súkromnými domami, ktoré sú priamo na pláži.

Dugi Rat je osada a prístav medzi Splitom a Omišom. Obec Dugi Rat v podstate zahŕňa všetky miesta od Podstrany do Omiša v dĺžke 12 km. Horský masív je pokrytý borovicovými lesmi, ktoré sa tiahnu až na pláže a robia túto oblasť mimoradne krásnou. Zeleň, čistý vzduch, mierna klíma a nádherný výhľad na more a ostrovy sú veci, ktoré určite na prvý pohľad nadchnú každého návštevníka. Piesočnaté pláže sú vynikajúcim výberom pre dovolenky rodín s deťmi a vody Bračského kanálu, pred ktorými sa nachádza Dugi Rat zabezpečujú jachtárom, windsurfárom a vodným lyžiarom aktívnu dovolenku. Je tu možné nájsť plno športových zariadení.

Duće je malebné mestečko na území Poljica, na úpätí pohoria Mosor. Nachádza sa asi 3 km od Omiša a 25 km od Splitu na Jadranskej magistrále smerom na Dubrovník. Duće vďačí svojej sláve piesočnatým plážam, ktoré sa tiahnu 4 km v neprerušovanej dĺžke. V minulosti patrilo mestečko slávnej Republike Poljica, ktorej vládol Veľké knieža podľa ustanovení Poljičkého štatútu. Takéto dedičstvo zanechalo nezmazateľnú stopu miestu, ktoré sa pýši zachovanými príkladmi národnej vidieckej architekúry.

Omiš je mesto na Jadranskej magistrále, 28 km južne od Splitu, nachádzajúce sa na ústi rieky Cetiny, ktorá prekvapivo prekopala steny horských skál a vytvorila pôsobivý kaňón. Omiš vďačí za svoju minulú, súčasnú aj budúcu slávu rieke Cetina. V minulosti bol bezpečný úkryt pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca sú ho obišli aj turecké invázie.

Farský kostol sv. Michaela bol dokončený v roku 1629. Vedľa kostola je malé malebné námestie, na ktorom sa už 32 rokov koná festival Dalmatinske klapske pjesme (Dalmatínske ľudové piesne).

Na spádoch rieky Cetiny sa nachádzajú Radmanove mlinice, obklopené impozantnými platanmi a liahňami pstruhov. Dnes sú obľúbeným cieľom výletníkov strednej Dalmácie.
Pisak je malé turistické letovisko na atraktívnej Makarskej riviére, vzdialené 40 km južne od Splitu a 18 km od Makarskej. Táto riviéra je známa svojím nádherným pobrežím a kilometre dlhými piesočnatými plážami. Riedke osídlenie a dlhé časti pobrežia bez domov vyúsťujú v čisté a priezračné more.
Stanići je malá rybárska dedina, vzdialená 10 km od Omišu, smerom na Makarsku. Vzhľadom na svoju polohu na svahu, ponúka prekrásny výhľad na Bračský kanál a ostrov. Vzduch je tu absolútne čistý, more je modré a pokojné, pláže tiché a čisté, ďaleko od agresívneho rytmu moderného života a turistického priemyslu.
Preto je miesto ideálne pre kľudnú rodinnú dovolenku v krásnom prostredí. Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, si môžu vyskúšať vodné športy, rafting alebo splav rieky Cetiny a tí, ktorí majú radi zábavu a relaxáciu, môžu v Omiši počúvať hudobné skupiny, večerať vo výborných reštauráciách, prechádzať sa a užívať si nádhernú stredomorskú atmosféru a architektúru.

Čakajte prosím!