Gradac - Turistický sprievodca

GRADAC - Makarska Riviéra ,Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Gradac je mesto a malý prístav na Makarskej riviére, vzdialený 13 km od Ploče. Nachádza sa v tesnej blízkosti hlavnej cesty, s ktorou ho spája miestna komunikácia. Gradac je mestečkom s dlhou minulosťou, čo dokazujú aj zvyšky rímskej vily v blízkosti mora, nájdené v lokalite Crkvine.

Pomenovaný je po dvojposchodovej veži s oblúkmi, zachovanej v osade nad cestou, postavenou v roku 1661 ako obrana proti Turkom. Neďaleko prístavu sa nachádza miestny cintorín so starým, čiastočne zachovaným, barokovým kostolom.

Gradac sa nachádza na miernych svahoch pokrytých olivovými hájmi a borovicovými lesmi. Gradac je veľmi atraktívne letovisko s jednou z najkrajších a najdlhších pláží nielen na Makarskej riviére, ale na celom Jadrane.

Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, pestovaní olív, rybolove a cestovnom ruchu. Južne od prístavu je pláž Gornja Vala, považovaná za najkrásnejšiu a najväčšiu pláž na Makarskej riviére. Prístav je chránený zo všetkých strán, menšie lode môžu kotviť na vnútornej strane móla, väčšie lode môžu kotviť južne od prístavu alebo v zátoke Bosac (severozápadne od prístavu).

Rekreačné zariadenia zahŕňajú početné športoviská a zariadenia pre vodné športy. Okrem vynikajúcej gastronomickej ponuky sú zaujímavé aj početné slávnosti, ktorých sa zúčastňuje aj obyvateľstvo okolitých miest, Drvenika a Bristu.

Čakajte prosím!