Ostrov Pašman - Turistický sprievodca

OSTROV PAŠMAN - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Ostrov Pašman je časť zadarského súostrovia, nachádza sa juhovýchodne od ostrova Ugljan, od ktorého ho delí úzky morský prieplav Ždrelac. Pašman a Ugljan sa nazývajú ostrovnými dvojičkami, pretože sú približne rovnakej veľkosti a polohy, s podobne rozmiestenými dedinkami a sú spojení mostom.

Strmé západné pobrežie je rozčlenené na mnohé, pred burou chránené zátoky, hlavne v juhovýchodnej časti. Pozdĺž menej členitého východného pobrežia sa nachádzajú všetky ostrovné dedinky: Tkon, Kraj, Pašman, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana, Banj a Ždrelac, ktoré sú spojené hlavnou cestou. Z mestečka Tkon vedie trajekt do Biogradu na Moru. Hospodárstvo Pašmanu je založené na poľnohospodárstve, pestovaní olív, ovocia a zeleniny, chove dobytka, rybárstve a cestovnom ruchu.

Povrch Pašmanu pokrývajú mnohé vinohrady, olivové háje a bohatý je na aromatické byliny. Na ostrove sú mnohé oblázkové a piesočnaté pláže. Jedna z najkrajších piesočnatých pláží je v dedinke Mrljane, ktorá je známa aj pre svoj malý močiar s liečivým bahnom. Z vrcholu na ostrove Ugljan môžete vidieť Národný park Kornati. Na ostrove sa nachádza veľa horských cyklistických trás. Ostrov je obývaný už od praveku (ilýrske pevnosti, rímske náleziská – Pašman, Banj). Pri zátoke Sveti Ante na juhozápadnom pobreží je preromantický jednolodný kostolík. Bol obývaný utečencami, keď sa skrývali pred Turkami.

Čakajte prosím!