Ostrov Vis - Turistický sprievodca

OSTROV VIS - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Vis je najvzdialenejší ostrov v stredodalmatínskom súostroví s najvyšším vrcholom Hum  vo výške 587 m n.m. Na ostrove sa nachádza 13 mestečiek s 5000 obyvateľmi. V plodných údoliach, pokrytých červenou hlinou a miestami preložených piesočnatými nánosmi sa pestuje vínna réva. Ostrov nemá, okrem pár prameňov blízko Komiže, žiadne sladkovodné pramene. Voda sa počas leta dováža loďou a skladuje sa v cisternách.
 
Dôležitým hospodárskym základom je rybolov a továreň v Komiži, takisto vinárstvo s moderným procesom spracovávania a tiež pestovanie zeleniny, hlavne skorého. Na ostrove je palmová škôlka. Cestovný ruch je hlavnou hospodárskou činnosťou. Vis je s pevninou (Splitom) spojený každodennými trajektovými linkami.
 
Pozdĺž západného pobrežia ostrova je veľký záliv Komiža s piesočnatým dnom a na južnom pobreží sa nachádza niekoľko menších zátok. Rovnako zvané mestečko a prístav Vis leží na severnom pobreží ostrova, kde sú skaly.
 
Hlavné osady na ostrove Vis a Komiža, ktoré sú spojené cestou a lodným spojením. Pozdĺž juhovýchodného pobrežia ostrova sú ostrovčeky Ravnik, Budihovac, Parzanj a Greben. Ostrov je vystavený severozápadným a juhovýchodným vetrom.
 
Kvôli nebezpečenstvu pred pirátmi sa osady formovali hlavne vo vnútrozemí ostrova, kde bolo hlavným mestom Velo Selo a pri mori vznikali mestečká Komiža a Luka Sv. Jurja (dnešný Vis). Miesta sú spojené asfaltovou cestou.

Ostrov Vis (v minulosti nazývaný Issa) je známy už od staroveku a môže sa pochváliť búrlivou minulosťou a slávnymi časmi, o čom svedčia stavby a vykopávky umiestnené do stálych zbierok Archeologického múzea v Splite. Výborným príkladom sú pozostatky starého mesta na úpätí, južne od dnešného mestečka Vis, taktiež dve nekropoly z antickej doby a pozostatky rímskeho divadla na polostrove Prirova. 

Staršie budovy historicko-umeleckého významu sú renesančný palác Gariboldi, ktorý je zo 16. storočia a taktiež letná vila chorvátskeho básnika Marina Gazarovića z prvej polovice 17. storočia, z kostolov je to farský kostol z roku 1500 a kostol Sv. Ciprijana z 16. storočia.

Okrem kultúrneho dedičstva je Vis známy aj vďaka svojím prírodným krásam. Vo vnútrozemí ostrova, na ceste smerom na Komižu  sú vinohrady, v ktorých sa pestuje hrozno na výrobu kvalitného domáceho víno akým je Višská vugava, taktiež výborný Plavac a kvalitné biele vína.

Do roku 1989 bol ostrov Vis nedostupný pre turistov, pretože bol vojenským objektom. Je tu nedotknutá príroda. Je prvým miestom pre pokojnú a príjemnú dovolenku, bohatý podmorský svet a je atraktívnou potápačskou destináciou.

Zo zábavných programov ponúka Vis počas júla a augusta letné akcie a tradičné hudobné festivaly, taktiež ponúka možnosť športových a rekreačných aktivít ako sú basketbal a sú tu tiež tenisové kurty.  Juhozápadne od Visu sa nachádza ostrov Biševo, známy svojou jedinečnou Modrou jaskyňou.

Čakajte prosím!