Baška Voda - Turistický sprievodca

BAŠKA VODA - Makarska Riviéra ,Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Baška Voda je mesto a prístav na Makarskej riviére, nachádzajúca sa na úpätí pohoria Biokovo, vzdialená 9,5 km severozápadne od mesta Makarska a 48 km od Splitu.

V minulosti bola Baška Voda dedinka rybárov, drobných poľnohospodárov, obchodníkov a námorníkov, avšak nakoniec prerástla v moderné turistické letovisko. Prvé turistické zariadenie, hotel Slavia, postavili bratia Sikavci v tridsiatych rokoch tohto storočia. Hotel Slavia bol ocenený Zlatým poriadkom za komfort, kuchyňu a dobré víno v roku 1936 v Londýne.

Hlavnými dôvodmi, prečo je Baška Voda už niekoľko desaťročí najpopulárnejšie turistické stredisko v strednej Dalmácii sú predovšetkým jej prírodné rysy, čistý vzduch, priezračné more, dlhé biele štrkovité pláže, mierna stredomorská klíma a vynikajúca geografická poloha.

Okrem všetkých, hore uvedených, skutočností, Baška Voda ponúka atraktívne kultúrne a zábavné podujatia, medzi ktorými je potrebné zdôrazniť festival skupín Makarskej riviéry, ktorý sa koná v auguste na oslave Sv. Lovre. Okrem zábavných, sa v Baške Vode nachádzajú aj rôzne športové a rekreačné zariadenia, ako tenis, futbal, volejbal, minigolf, rybárenie, turistika. Vo večerných hodinách sa konajú rôzne zábavy na terasách a na diskotékach. Mnohé reštaurácie a pivnice ponúkajú domáce gurmánske špeciality.

Život v tejto oblasti sa datuje už od doby bronzovej (1700-1500 p.n.l.), kedy sa v blízkosti Basta a na kopci Gradina začali vytvárať hradby s dlhými kamennými múrmi, vo vnútri ktorých sa nachádzali obydlia. Nedaľeko Gradine sa našli početné hrobky s pohrebnými predmetmi z doby antickej.

Vzhľadom na nebezpečenstvo barbarských kmeňov počas V. a VI. storočia boli opevnené obranné veže, pokiaľ život v Gradine neprerušili Chorváti svojím príchodom v VII. storočí. Obyvateľstvo sa presťahovalo pod pohorie Biokovo. Počas nasledujúceho tisícročia nie sú žiadne stopy života na mori. Až koncom XVII. storočia sa obyvateľstvo vracia na pobrežie a kúsok po kúsku vzniká Baška Voda.

Čakajte prosím!