Ostrov Mljet - Turistický sprievodca

OSTROV MLJET - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Mljet sa nachádza v južnodalmatínskej ostrovnej skupine. Nachádza sa najjužnejšie a najvýchodnejšie zo všetkých našich väčších ostrovov. Tiahne sa rovnobežne s východnou časťou polostrova Pelješac, od ktorého ho delí Mljetský kanál so šírkou 8 km. Severozápadný mys ostrova (mys Goli) je vzdialený od Korčule 18 km a mys Gruj na juhovýchodnej strane ostrova je vzdialený od Dubrovníka 30 km. Najbližšia námorná cesta z ostrova Mljet smerom na Pelješac je Sobra-Papratno vzdialená 5 NM. Od Sobre do Dubrovníka je vzdialenosť 24 NM. Mljet je veľmi dobre spojený s pevninou. Sú tu každodenné lodné linky do Dubrovníka a na Pelješac. Cez leto je lodnou dopravou spojený s Dubrovníkom, Pelješacom, Šipanom, Korčulou, Splitom, Lastovom a Bari v Taliansku. V pláne je výstavba heliportu a letiska pre menšie lietadlá.
Ak by sme mali jedným slovom opísať raj na zemi, povedali by sme Mljet. V strede mora, na tom krásnom ostrove, nachádza sa rajská záhrada Národný park „Mljet“ (od roku 1960), ktorý svojou krásou, harmóniou prírody, malebnými zátokami, stredomorským podnebím a dvoma perlami – Malim a Velikim jezerom, ponúka jedinečný fenomén. Právom bol vymenovaný národným parkom pretože okrem bohatstva storočných lesov, zátok a ostrovov s nedotknutou prírodnou oázou, časť harmónie dopĺňa aj bohaté kultúrno-historické dedičstvo. Na prvom mieste je potrebné spomenúť benediktínsky kláštor sv. Márie z 12. storočia, nachádzajúci sa v strede Velikého jezera ako nemý svedok kultúrneho bohatstva. Na Mljete sú dnes 3 kempy, množstvo privátneho ubytovania, reštaurácia a jediný hotel na ostrove – Odisej - sa nachádza v Pomene.

Čakajte prosím!