Ostrov Pag - Turistický sprievodca

OSTROV PAG - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Ostrov Pag je rozlohou 5-ty najväčší ostrov v Jadranskom mori, ale s dĺžkou pobrežia, 269,2 km, je najviac členitým ostrovom v Jadrane, bohatým na zálivy, zátoky, mysy a pláže. Ostrov je známy pre jeho zlé pokrytie vegetáciou a často býva porovnávaný s povrchom mesiaca. Vzhľadom k polohe pod Velebitom, z ktorého celoročne (hlavne v zime), fúka silný vietor, nazývaný bura, je ostrov Pag takmer celý pokrytý soľou z Velebitského kanálu.
Na ostrov sa z južnej strany od Zadaru, teda Posedarja, môžete dostať mostom, Paški most je 310 m dlhý, alebo trajektom na severnú stranu ostrova, z prístavu Prizna do Žigljena na pevnine. Ostrov Pag je jediný chorvátsky ostrov, ktorý je rozdelený medzi dva kraje. Severná časť ostrova (mesto Novalja) sa nachádza v Ličko-senjskom kraji a južná (mesto Pag, obec Kolan a obec Povljana) v Zadarskom kraji.
Skalnatá krajina, na ktorej vidieť len príležitostne steblá aromatických bylín, na ktorých sa pasú ovce vytvára jedinečný dojem. Aromatické byliny sú základom stravy pagských oviec na skalnatom povrchu a práve oni dodávajú zvláštnu chuť syru z Pagu, tzv. pagšskému syru. Z gastronomickej ponuky je prvotriedny ovčí syr, jahňacina a rôzne morské špeciality. V kontinentálnom predĺžení, v plytkej zátoke, sa ukrýva ešte jedno prírodné bohatstvo, preverené a osvedčené liečivé bahno.
Pag ponúka nezvyčajné tvary, divokú exotiku, malebné oázy, turistické chodníky a plytké zálivy, ktorých obchôdzka trvá niekoľko dní. Cestovanie severnou časťou ostrova sa odporúča len v letnej sezóne, vtedy všetci, ktorí majú v sebe horsko-dobrodružného ducha, môžu zažiť nezabudnuteľné scenérie, mimo davov a vo zvláštnom svetle kameňa a mora.
Geografická poloha ostrova umožňuje každému návštevníkovi rýchle a jednoduché výlety do najväčších chorvátskych národných parkov (Plitvické jazerá, Severný Velebit, Paklenica, Kornati).
Návštevníkom odporúčame, aby navštívili bohaté kultúrno-historické dedičstvo, pohon pre získavanie a spracovanie soli a najmä zdôrazniť jedinečnosť pagskej čipky, ktorá je aj ochrannou známkou ostrova a pekný suvenír.

Čakajte prosím!