Riviéra Trogir - Turistický sprievodca

RIVIÉRA TROGIR - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Trogirska riviéra zahŕňa úzku oblasť, vrátane mesta a okolitých obcí, začína okolo 20 km cesty autom severne od Splitu a zahŕňa ďalších 25 km cesty. Trogir ako centrum tejto riviéry ponúka mnohé cenné umelecké diela, na fasádach budov, na sochách v kameni, dreve, plátne a niektorých dielach domácich majstrov a architektov ako Radovana, Blaža Jurja Trogiranina a Ivana Duknovića. Trogir je bezpochyby pravým múzeom stredovekého vlasteneckého dedičstva. Od roku 1997 sa nachádza na zozname kultúrnych pamiatok pod ochranou UNESCO.
 
Široké okolie Trogiru (Trogir – Seget – Riviéra Čiovo) obklopuje zelená vegetácia, mnohé ostrovy a zátoky, oblázkové a piesočnaté pláže. Okrem vysoko kvalitného ubytovania v hoteloch, penziónoch, apartmánoch, kempoch, chutnej domácej stravy, hlavne rybích špecialít, je tu aj bohatá ponuka športovo-rekreačných zariadení – tenis, petanque, kolky, škola surfovania a potápania. Zábava zahŕňa bujaré rybárske noci a folklórne predstavenia, ale aj koncerty klasickej hudby v špeciálnych scénických predstaveniach v meste. Trogir je mestom rôznorodej turistickej ponuky a je veľmi populárnou destináciou pre milovníkov lodí, ktorý majú k dispozícii všetky služby vo vynikajúcej ACI marine Čiovo.
 
Na mieste Pantana, 3 km od Trogiru, sa nachádza zaujímavý opevnený komplex renesančných mlynov, ktoré v 20-tych rokoch 16. storočia postavil trogirský šľachtic Vitturi. Komplex bol poškodený v 2. svetovej vojne a v Domovinskej vojne. Momentálne je obnovený a spolu s okolím prehlásený za ornitologickú a ichtyologickú rezerváciu.
 
Blízky ostrov Čiovo je spojený mostom s mestom Trogir a bol nazývaný „Trogirskou stajňou“. Už od stredoveku tu existujú dediny Arbanija, Žedno, Okrug Gornji, Okrug Donji, ktoré patrili Trogiru a dedina Slatina, nachádzajúca sa viacej na východe, patrila Splitu.
Západne od dediny Arbanija, pozdĺž promenády sa nachádza dominikánsky kláštor Svetog Križa, založený v roku 1432. Kláštor sa vyznačuje krásnym renesančným nádvorím a príslušnou zbierkou umenia.
 
V okolí Trogira, západne od mesta, sa v 16. storočí rozvila a opevnila dedina Seget, zatiaľ čo blízka Marina bola letná rezidencia trogirských biskupov.

Čakajte prosím!