Šibenik - Turistický sprievodca

ŠIBENIK - Chorvátsko, Šibenik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Mesto Šibenik leží v ústí rieky Krka, ktorá tvorí priestranný záliv, spojený s otvoreným morom hlbokým splavným kanálom Sv. Ante. Preto je prekvapujúce, že takto výborne skrytý prístav s veľmi dobrou strategickou pozíciou sa nespomína pred rokom 1066, kedy sa v jednom dokumente píše, že sa chorvátsky kráľ Petar Krešimir v predvianočnej dobe presťahoval do mesta so svojím dvorom. A preto je Šibenik najmladším mestom, ktoré založili chorvátski králi. 

Počas týchto búrlivých storočí bol Šibenik mnohokrát napadnutý Turkami a jeho stredoveký vzhľad je zmenený výstavbou nových, lepších pevností. Kvôli obrane šibenického prístavu z mora dala Benátska republika v roku 1540 pri prvých vážnych znakoch tureckých útokov postaviť jeden z najlepších renesančných pevností na Jadrane, možno aj v celom Stredomorí. 
 
Šibeniku dominuje pevnosť Sv. Ana, ktorá sa nachádza 70 metrov nad morom, na vrcholci kopca, čnejúcom nad historickým centrom mesta. Obranná pevnosť Sv. Ivana, ktorá je hviezdicového tvaru, zohrala dôležitú úlohu pri obrane mesta pri jednom tureckom útoku. Trochu východnejšie, v rovnakej dobe, bola postavená aj tretia pevnosť, Šubićevac. 
 
Historické jadro Šibeniku sa rozvinulo okolo starého prístavu v tvare veľkého amfiteátra, šplhajúceho sa do kopca a šíriaceho sa na východ a na západ. Centrom historického mesta Šibeniku bolo jeho hlavné námestie, Plathea communis, dnešné Námestie Republiky Chorvátska, so svojimi najdôležitejšími náboženskými a svätými objektmi. 
 
Šibenická katedrála, ktorá je venovaná apoštolovi Jakovovi, je najdôležitejšou stavbou v meste a je jeho skutočnými symbolom. Vďaka svojím známym architektom a statočným pomocníkom táto stavba presahuje miestnu a regionálnu štruktúru. So svojou charakteristickou katedrálou je na listine UNESCO, svetového kultúrneho dedičstva.
 
Pri južnej fasáde katedrály bol v 15. storočí postavený biskupský palác a na druhej strane je postavená reprezentatívna Mestská lódžia. V západnej časti námestia sa nachádza socha Juraja Dalmatinca, jej staviteľa, dielo známeho chorvátskeho sochára Ivana Meštrovića. Juhovýchodne od katedrály sa nachádzajú dve krídla Kniežacieho paláca, ktorý je pretvorený na Múzeum mesta Šibenik.

Z významných cirkevných budov je potrebné sa zmieniť o kostole Sv. Barbary, kvôli malej ale cennej kolekcii náboženského umenia. Prijužnej fasáde kostola Sv. Krševana je postavená veľká zvonica z roku 1266, najstaršia v Chorvátsku. Nový renesančný kostol je charakteristický vďaka svojmu drevenému maľovanému stropu, čo je najstarším príkladom tohto dekoratívneho umenia v Dalmácii.

Východne od starého centra mesta je postavené nové námestie Poljana, ktoré ohraničuje západnú časť divadelnej budovy. Južne od Poljany je upravená promenáda, ktorá bola nedávno kompletne zrekonštruovaná. Takisto prednedávnom bola na južnom vstupe umiestnená socha kráľa Petra Krešimíra IV., dielo slávnej chorvátskej sochárky Marije Ujević-Geletović.

V blízkosti Šibeniku sa nachádzajú dva prvotriedne národné parky: Národný park Krka a Národný park Kornati. Čo sa týka kultúrnych aktivít, za zmienku stojí Medzinárodný detský festival, ktorý sa koná už polstoročia. Vďaka hrdinskému úsiliu svojich obyvateľov bolo mesto zachránené počas vojny od ďalšieho zničenia.

Čakajte prosím!