Primošten - Turistický sprievodca

PRIMOŠTEN - Chorvátsko, Šibenik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Primošten je mestečko a prístav na malom polostrove medzi zátokami Raduća a Primošten, vzdialený 30 km juhovýchodne od Šibeniku. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, pestovaní vinnej révy, olív, rybolove a cestovnom ruchu. Primošten má mierne podnebie a je chránený pred severnými vetrami. Veľké a pekné pláže s kryštálovo čistým morom, bielymi kameňmi a borovicami sa nachádzajú v zátokách Vela a Mala Raduća, Primošte a Peles.
 
Primošten sa spomína v dokumentoch z roku 1564 pod názvom Capusta Cista. Po zrodení ostrova bolo mesto pred útokmi Turkov chránené kamennými múrmi s vežami, v 16. storočí bolo postavený pohyblivý most, ktorý bol spojením s pevninou. Neskôr bol most vymenený za nábrežný most a tak sa Primošten stáva polostrovom. Na tomto ostrovčeku sa nachádzajú dve veže a staré múry, ktoré boli zničené v 19. storočí. V 15. storočí bol na najvyššom bode ostrova postavený farský kostol Sv. Juraja, ktorý bol neskôr od základov zrekonštruovaný. Vstup do mesta obklopuje baroková kaplnka. 
V Primoštene by ste mali určite ochutnať miestne víno Babic. Babic sa vyrába z domácej odrody hrozna zo známych primoštenských viníc, umiestnených na miernych úpätiach pahorkov, na malých parcelách pôdy, tvarovaných suchými múrmi kvádrového tvaru. Tieto vinice dostali služobný status pamiatke ľudského úsilia, pretože ľudská ruka môže vyšľachtiť a oplodniť najtvrdšiu krajinu. Ich prezentácia sa nachádza v preddvorí budovy Spojených národov v New Yorku. Máte tu možnosť ísť na výlety, ktoré sa organizujú pravidelne, ako napríklad Cesta primoštenských vín, návšteva Krapnja (Múzea morských húb), Zlarin (korálový výlet), atď.
 
Počas letných mesiacov sa tu konajú mnohé kultúrne akcie a zábavné programy. Čo sa týka športu a rekreácie, môžete tu hrať tenis, stolný tenis, petanque, plážový volejbal alebo jachtáriť. K dispozícii je aj škola jachtingu a potápania. Marina Kremik má 250 miest na viazanie v mori a 140 miest na suchu.
Návštevníci si môžu vyberať z 50 reštaurácií, taverien, atď. Najznámejšou domácou špecialitou je langusta po primoštensky. A pre dobrú zábavu v neskorých hodinách je tu diskotéka Aurora, najväčšia v Dalmácii. 

Čakajte prosím!