Pirovac - Turistický sprievodca

PIROVAC - Chorvátsko, Šibenik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Pirovac je malebné mestečko v severnej Dalmácii, vzdialené 26 km od Šibeniku, na Jadranskej magistrále Zadar - Šibenik. Nachádza sa v nízkej časti pobrežia Pirovačského zálivu, kde sa nachádza aj prístav, ktorý je chránený od všetkých vetrov, okrem západného. Nachádza sa blízko Prosike, kde je vybudovaný kanál, cez ktorý voda Vranského jazera vteká do mora, krajina je bohatá na lesy a vinice. Obyvateľstvo sa zaoberá prevažne poľnohospodárstvom, pestovaním vínnej révy, stavbou lodí, rybárstvom a cestovným ruchom.

Prvé zmienky o osade sú z 13. storočia a počas stredoveku bol majetkom chorvátskych kniežat. Je potrebné vyzdvihnúť vidiecky majetok šľachtickej rodiny Draganić zo 16. storočia, taktiež gotický sarkofág z roku 1447 z rodinnej hrobky Dragančića - Vrančića z dedinského cintorína. Farský kostol Sv. Jurja z roku 1506 bol obnovený v barokovom štýle v 18. storočí.

Pirovac je pre turistov zaujímavý kvôli pekným zátokám Sitnica, Vrulje, Makirina a Vrilo a jeho oblázkovým plážam. Zvláštnou atrakciou je ostrovček Sustipanac, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pred Pirovacom, na ktorý sa hostia chodia veľmi radi kúpať. Ostrovček je takisto zaujímavý kvôli zrúcaninám františkánskeho kláštora z 16. storočia. V zátoke Makirina sú odkryté náleziská liečivého bahna, ktoré sa používa v rámci talasoterapie(liečba morskou vodou na pobreží mora).

V Pirovaci sa tradične koná súťaž spevákov Prvý hlas Pirovacu a pravá dalmatínska oslava Pirovačka noc. Jedinečnou slávnosťou je takisto sviatok Sv. Jurja, patróna Pirovacu (23. apríla), slávnosť Panny Márie Karmenskej (16. apríla). Priovac má 20 reštaurácií, v ktorých sa počas sezóny každý sobotný večer organizuje slávnosť Plody mora. Pirovac je vhodný nielen pre rodiny s deťmi ale aj pre milovníkov rybolovu, pretože v neďalekom Vranskom jazere môžu uloviť väčšie kusy sumca, štuky alebo kapra.

Čakajte prosím!