Rogoznica - Turistický sprievodca

ROGOZNICA - Chorvátsko, Šibenik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Rogoznica je malé pokojné stredomorské mestečko, nachádzajúce sa blízko Primoštena, vzdialené 25 km od Šibeniku v smere na Split, na miestnej ceste do Rogoznice, ktorá sa 5 km za Primoštenom oddeľuje od Jadranskej magistrály. Obyvateľstvo sa zaoberá poľnohospodárstvom, rybárstvom a cestovným ruchom.
 
Rogoznica sa nachádza na polostrove a predchádzajúci ostrovček Kopara je spojený s pevninou umelým násypom. Na mieste starého mestečka sa nachádza stredoveký cintorín s pozostatkami a kostol Sv. Nikoly. Farský kostol bol postavený v roku 1615 a zrekonštruovaný v barokovom štýle v 18. storočí. Z historických pozostatkov sú tu zrúcaniny francúzskych opevnení zo začiatku 19. storočia.
 
Malé turistické mestečko s poštou, ambulanciou a obchodmi je súčasťou širokého zálivu a ideálnym miestom pre dovolenku s rodinou a s kamarátmi. Miesto je pokryté hustým lesom, ktorý siaha až na pláž a toto miesto je pravým rajom pre milovníkov mora a prírody. Rogoznicu radi navštevujú aj jachtári, pretože marina Frapa je jednou z najlepších a je známa ako najbezpečnejší prístav v tejto časti Jadranu. Pláže v Rogoznici sú oblázkové alebo skalnaté. Mestečko sa tradične zaoberá rybolovom, takže čerstvých rýb budete mať určite dostatok. Zvláštnou špecialitou je rogoznický brudet.
 
Rogoznica je známa svojimi ľudovými slávnosťami v auguste (Rybárska noc a Noc Rogoznice), kedy ulice ožijú zvláštnou atmosférou a v Rogoznici sa stretnú obyvatelia od Splita až po Šibenik. Rogoznica je pre svoje členité pobrežie vhodná pre všetky druhy vodných športov a taktiež suchozemských rekreačných športov. V Rogoznici je od roku 1987 Medzinárodný šermiarsky kemp a taktiež škola šermovania.
 
V blízkom okolí mesta sú skryté pláže a mnohé malé zátoky. Pobrežie je tu členité a zátoky v okolí tiež. Neďaleko sa nachádza Zmajevo jezero, jedinečný prírodný fenomén kvôli prílivu a odlivu. Takisto je tu zaujímavý farský kostol z roku 1615, francúzske hradby z roku 1809 nachádzajúce sa na kopci nad mestečkom a ďalšie stredoveké kostoly v rogoznickom poli, ktoré sú príkladom stredovekej dalmatínskej architektúry. 

Čakajte prosím!