Zavala - Turistický sprievodca

ZAVALA - Ostrov Hvar, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Zavala je atraktívna dedinka a malý prístav na južnom pobreží ostrova Hvar, 13 km južne od Jelsy, s ktorou je spojená prebíjaným 1400 m dlhým tunelom. Pozostáva zo starej, vnútornej a novej, pobrežnej časti s vystavaným mólom a plážou. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní ovocia, rybolove a cestovnom ruchu.
 
Je zaujímavým cieľom kvôli veľkému počtu pláží. Môžete si vychutnať nedotknutú prírodu a krištáľovo čisté more. Na svahoch nad obcou sa nachádzajú početné vinice, v ktorých sa rodia najlepšie hvarské vína. Výnimočnosť dedinke Zavala dávajú prekrásne pláže a blízkosť Šćedra, neobývaného ostrova divokej krásy. Aj keď je Zavala obľúbeným výletným miestom  návštevníkov Hvaru, stojí za to navštíviť aj jej okolie. Zvlášť zaujímavé sú malé miesta, kde sú zachované tradičné vidiecke domčeky.
 
Zvláštnosťou tohto miesta je letná rezidencia rodiny Duboković-Nadalini (biedermeierovský štýl, okolo roku 1830) s kaplnkou Sv. Jurja. Trochu západnejšie sa nachádza bývala rezidencia jej majiteľa z 18. storočia so starou kaplnkou Sv. Petra. Neďaleko od Zavaly, smerom k miestu Sveta Nedjelja, sa nachádza Grapčeva jaskyňa, v ktorej sú nájdené dôkazy, že tu už v dobe neolitu žili ľudia.

Čakajte prosím!