Hvar - Turistický sprievodca

GRAD HVAR - Ostrov Hvar, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Hvar je mesto a prístav na juhozápadom pobreží rovnako zvaného ostrova a je jeho najväčším mestom. Leží v zátoke, ktorú z južnej strany chránia Paklené ostrovy a zo severnej strany malé vrcholky. Najnovšia časť mesta sa rozvinula pri pobreží okolo hvarského prístavu. Dnes je Hvar nielen jedným z najnavštevovanejších turistických stredísk Dalmácie, ale aj mestom výnimočného kultúrneho bohatstva. So všetkými väčšími mestami na ostrove je spojený autobusovými linkami a so Splitom, Rijekou, Zadarom, Dubrovníkom a ostrovmi zo súostrovia je spojený častými trajektovými linkami.

Príjemná klíma, slnečné lúče, prírodné krásy a rôznorodá ponuka hotelov ako aj športovo-rekreačná ponuka priťahuje do mesta turistov v lete aj v zime.

Kvôli klimatickým podmienkam sa tu rozvinul aj liečebný cestovný ruch. V roku 1868 bolo v Hvare založené Hygienické spoločenstvo, ktoré sa staralo o príjemný pobyt cudzincov v meste. Tak sa začal rozvíjať cestovný ruch. Prvý hotel, Carica Elizabeta (Cisárová Alžbeta), bol otvorený v roku 1903.

Hvar je hlavným mestom najslnečnejšieho dalmatínskeho ostrova, má až 320 slnečných dní v roku. Známy je pre svoju príjemnú teplú stredomorskú klímu s množstvom slnka a s naozaj len pár dažďovými dňami bez snehu. Platí tu pravidlo, že turisti v hoteloch platia polovičnú cenu, ak prší celý deň a v prípade, že nasneží, neplatia vôbec nič. Ak pridáme k tomu vôňu rozmarínu a levandule, zalesnené pobrežie a významnú kultúrnu ponuku, hneď je jasné, prečo je Hvar obľúbeným turistickým strediskom. Pláže sú skalnaté, pozdĺž malých zátok sú oblázkové pláže.

Hvar má zaujímavé historické dedičstvo. Strážia ho sedemsto rokov staré hradby, spolu s opevnením nad nimi. Ak prídete do Hvaru zo strany od mora, privíta Vás pobrežná promenáda lemovaná palmami. Cesta od trajektového prístavu Vás privedie na majestátne námestie, ktoré je najkrajším v Dalmácii. Na námestí dominuje katedrála Sv. Stjepana (Sv. Štefana) a rámuje ho palác Groda a kamenné domy Buraga.
Na severnej strane námestia sa nachádza Kniežací palác, dnes hotel “Palace”. Mestská lódžia, zničená počas útoku Turkov, bola renovovaná a nachádza sa v nej od roku 1868 kaviareň. Z pôvodného komplexu Kniežacieho paláca je zachovaná hodinová veža. Na južnej strane uzatvára námestie monumentálny Arsenal. Na prvom poschodí bolo v roku 1612 vybudované prvé mestské divadlo, nielen na území Chorvátska, ale celej Európy. Samotné mesto postavili domáci a zahraniční architekti.

Ako elitná turistická destinácia, Hvar ponúka kvalitné a rôznorodé ubytovanie v hoteloch, apartmánoch, penziónoch a kempoch. Ponúka Vám aj mnohé možnosti pre šport a rekreáciu. Tenisové kurty, ihriská pre stolný tenis, basketbal, boccacio, kolky a požičovňa vybavenia pre vodné športy sú Vám k dispozícii. V reštauráciách a tavernách mesta Hvar ponúkajú rybie špeciality, ku ktorým sa veľmi hodí kvalitné a výborné hvarské víno.

Veľký význam v hvarskej turistickej ponuke majú tradičné kultúrne akcie: Hvarsko ljeto (Hvarské leto), ktoré sa koná v júli, auguste a septembri, ľudové a zábavné akcie a rybárske večery. Z náboženských sviatkov sa slávi Sv. Stjepan papa (Sv. Štefana pápeža) – 2. augusta, spolu s Dňom mesta, potom Sv. Prosper – 10. mája, Sv. Križ - 14. septembra, procesia Veľkého piatku a ďalšie. Konajú sa tu taktiež organizované výlety.

Vegetácia je subtropická a extrémne bujná (palmy, myrty, agávy, vavrín, rozmarín, borovica, pínie atď.)
Juhozápadne od ostrova Hvar sú Paklené ostrovy, zaujímavé pre jachtárov a milovníkov divokej a krutej prírody, v minulosti boli prirodzene chráneným prístavom mesta. Sú obzvlášť atraktívne pre plavcov, lebo tí si tu môžu užívať na slnku a v mori, v mnohých osamelých zátokách. ACI Marina Palmižana sa nachádza na ostrove Sveti Klement, vo vnútri Paklených ostrovov, pred samotným hvarských prístavom. Má 190 miest na viazanie lodí a pravidelné spojenie s Hvarom Vám zaistia taxi lode. V blízkosti Mariny sa nachádzajú krásne pláže.

Čakajte prosím!