Stari Grad - Turistický sprievodca

STARI GRAD - Ostrov Hvar, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Stari Grad je mestečko a prístav v severozápadnej časti ostrova Hvar. Od mesta Hvar je vzdialený 18 km po miestnej ostrovnej ceste. S pevninou je spojený trajektovými linkami z Rijeky, Splitu a Dubrovníku. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, ovocia, spracovaní hrozna, rybárstve a cestovnom ruchu.

Je jedným z najstarších miest v Európe a najstaršie mesto Hvaru, už v 4. storočí p.n.l. ho osídlili Gréci a nazvali ho Pharos. Kyklopovské hradby sú tu dlhé 9 km a sú to vlastne pozostatky gréckych múrov, ktoré obklopovali Pharos. Grékov nasledovali Rimania a renesanciu Starog Grada poznamenali chorvátski básnici a umelci. Pod dnešnou dlažbou domov na Strednej ulici sa nachádza rímska mozaika z 2. storočia. V kostole Sv. Ivana môžete vidieť ranokresťanskú krstiteľnicu zo 6. storočia. V lokalite Pod Dolom sa nachádzajú pozostatky rustikálnej vily.

Hektorovićov tvrdalj je renesančná kombinácia paláca a pevnosti, ktorú v 16. storočí postavil Petar Hektorović, hvarský renesančný básnik, autor Ribanje a ribarsko prigovaranje (Rybárčenie arybárske rozprávanie), prvého literárneho diela v chorvátčine. Zaznamenal v ňom aj piesne, ktoré mu spievali rybári. Tieto motívy sa objavujú aj v piesňach mužských speváckych súborov klappa, ktoré si môžete vypočuť na ostrovoch, v Omiši i Splite pred vchodom do Diokleciánovho paláca. V blízkosti sa nachádza rybník obklopený arkádami a parkom, pred domom je na námestí postavená básnikova socha. V dominikánskom kláštore sa nachádza zbierka archeologických predmetov a lapidárium a v galérii Jurja Plančića je prehľad jeho diela a chorvátskeho ľudového umenia 20. storočia.

Pláže sú tu skalnaté, betónové alebo oblázkové, okolité more je známe vďaka bohatému rybárskemu svetu. Starigrad z jednej strany obklopuje pevnina, predovšetkým vinohrady a levanduľové polia, z druhej strany je chránený morom, kvôli čomu je turisticky príťažlivý a patrí medzi najnavštevovanejšie letoviská na Jadrane.

Na mieste je rôznorodé a kvalitné ubytovanie v apartmánoch a izbách súkromných domov a v reštauráciách, v tavernách môžete ochutnať domáce špeciality, hlavne rybie, výborné vína od starogradských vinárov, ktorí storočnú tradíciu spojili s modernou technológiou. Čo sa týka športu a rekreácie, k dispozícii sú tenisové kurty, basketbalové a futbalové ihrisko, petanque, vodné športy ako je jachting, windsurfing alebo potápanie.

Počas letnej sezóny oplýva Stari Grad kultúrno-zábavnými programami ako je Starogradsko ljeto s tradičnými podujatiami reštauračnej, maliarskej a hudobnej tvorby Hic Faros, Hic Ars alebo plavecký maratón Faros, aktuálne filmy môžete vidieť v Letnom kine.

Čakajte prosím!