Jelsa - Turistický sprievodca

JELSA - Ostrov Hvar, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Jelsa je mestečko a prístav v malebnej zátoke severného pobrežia ostrova Hvar, najslnečnejšieho ostrova Jadranského mora, známeho svojou hustou vegetáciou a voňavými poľami levandule. Na oboch stranách zálivu sa nachádzajú zalesnené zátoky, ideálne pre oddych a kúpanie. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, pestovaní olív, vinárstve, rybárstve, výrobe lodí, námorníctve a cestovnom ruchu. Sokolitými dedinkami je Jelsa spojená lokálnymi cestami, lodným spojením so Splitom a Bolom na Brači.

Obklopená olivovými hájmi, vinohradmi a stredomorským rastlinstvom, slúžila Jelsa počas 13. storočia ako prístav blízkeko miesta Pitve, dedinky vzdialenej 3 km od pobrežia, nižšie od Gozda. "Fons vocata Ielsa", blízky močiar je vlastne zkomolenie názvu. Aj dnes v Jelse dominujú vysoké topole, veľmi neobyčajný jav na dalmatínskych ostrovoch. V poloci 14. storočia boli močiare okolo pobrežia vysušené a na mieste sa postupne vybudovalo centrum Jelsy.

Kostol Sv. Marije bol v roku 1535 opevnený a veľmi úspešne obránil mesto pred tureckými útokmi v roku 1571. Prvé domy boli postavené okolo gotického kostola Sv. Mihovila v Malej bandi na severnej strane zálivu. Druhá dedinka vznhikla okolo kostola Sv. Ivanka v Polju, ktorý bola v 17. storočí prestavaný na osembokú barokovú budovu a je príkladom vynikajúcej kamenárskej práce. Okolo kostola sa nachádzalo námestie, ktoré bolo obklopené renesančnými a barokovými domami bohatých majiteľov lodí z Jelsy.

Opevnený farský kostol Sv. Fabijana a Sebastijana bol postavený v 16. storočí, trojlodná budova je pokrytá kamennou klenbou. Jeden z barokových oltárov je dielom drevorezbára Antonija Porrija. V Novom parku je pomník chorvátskeho skladateľa A. Dobronića (1878-1955), dielo S. Drikovića. Neďaleko od Jelsy sa nachádzajú pozostatky grécko-antickej pevnosti nazývanej Tor a v lokalite Crkvica sú zvyšky rímskych stavieb.

Jelsa je mestečko s bohatou turistickou tradíciou. Prvý hotel, Jadran, bol postavený v roku 1911. Táto populárna turistická destinácia ponúka svojim hosťom rôznorodé ubytovanie v hoteloch, apartmánoch a kempoch. Takisto je tu dobrá športovo-rekreačná ponuka. Tenisové kurty, tenisová škola, minigolf, boccacio, vybavenie pre vodné športy a potápačská škola sú Vám k dispozícii. So známou gastronomickou ponukou plodov mora a slávnych hvarských vín je Jelsa obľúbenou a vyhľadávanou destináciou.

V letných mesiacoch sa organizujú rôzne kultúrne a zábavné podujatia pod názvom Dani Antuna Dobronića (Dni Antuna Dobronića) a trvajú od 20. júla do 20. augusta.V letných mesiacoch sa konajú aj iné kultúrne a zábavné podujatia. Preto námestie a otvorené kino slúžia ako priestor pre koncerty súčasnej hudby alebo zborových predstavení. Na hotelových terasách sa konajú tanečné zábavy, hry alebo predstavenia. Diskotéku nájdete v cetre Jelsy. Tradičná oslava vína sa koná každý rok posledný augustový týžeň, kde môžete ochutnať najlepšie hvarské vína s domácimi gastronomickými špecialitami.

Čakajte prosím!