Sućuraj - Turistický sprievodca

SUĆURAJ - Ostrov Hvar, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Sućuraj je dedinka a malý prístav v rovnako zvanej zátoke na východnej časti ostrova Hvar. Leží na hlavnej ceste, ktorá spája všetky miesta na ostrove a pri trajektovom prístave, z ktorého je časté spojenie do Splitu a Drveniku. Je to najdôležitejší prístav na tejto strane ostrova. Doprava sa realizuje cez Sućuraj do všetkých ostatných miest, čo podporilo rast cestovného ruchu ako doplnkovej hospodárskej činnosti. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybolove, spracovaní rýb a samozrejme cestovnom ruchu.

Kontinuita kultúr a národov začína v Illyriánskej dobe cez celú dlhú históriu, ktorá zanechala stopy a je zrejmé, že je Sućuraj veľmi dôležitým strategickým a geografickým miestom oproti ostatným miestam na ostrove. Nebezpečenstvo pred Turkami alebo pirátmi z Neretvy ovplyvnili zvláštnu architektúru tohto mestečka, preto sú všetky domy spojené, smerom do ulice bola vonkajšia časť zatvorená kamennými dverami a smerom do dvora boli otvorené so sériou oblúkov, čo  poukazuje na veľmi obranný charakter stavieb. Počas nadvlády Benátčanov bol Sućuraj bodom, ktorý spájal troje hraníc, benátske, turecké a Dubrovníckej republiky.

Pastierske a rybárske domčeky so 150 obyvateľmi sú postavené niekedy v polovici 15. storočia. Z kláštora Augustiánov, ktorí sa tu usadili v roku 1573, bola zachovaná len z časť. Utiekli z kláštora v Zaostrogu a založili dva penzióny s kaplnkou Sv. Ante a Sv. Križa. Pevnosť k obrane dedinky postavili Benátčania v roku 1631. Pred barokovým kostolom Sv. Ante (z roku 1664) je malebné námestie. V kostole Sv. Ante sa nachádza lapidárium, kde môžete vidieť zbierku kamenných pozostatkov. Sućuraj bol nazvaný po kostole Sv. Jurja a oslava patróna mesta sa koná 23. apríla, čo je zároveň aj Dňom obce. V predsieni kostola je viditeľné označenie napísané v azbuke, čo poukazuje na pôvod obyvateľov z kontinentu.

Na západ od dedinky, na severnom pobreží Hvaru, je mnoho zátok s piesočnatými plážami. Niektoré z nich sú vďaka svojej prírodnej kráse prehlásené za chránenú oblasť, napr. Mosevčica, Vela Mosevčica na severnom pobreží, ale aj Perna, Židigova, Rasohatica, Slivanske Lučice, Prapatna, Martinovik a Arižšće na južnej strane. Ubytovanie Vám ponúkajú súkromné izby a apartmány a zvlášť tu môžete vychutnávať miestne jedlá a ryby ulovené miestnymi rybármi

Čakajte prosím!