Omiš - Turistický sprievodca

OMIŠ - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Omiš je mesto na Jadranskej magistrále, 28 km južne od Splitu. Veľké kamenné útesy sú dominantou tohto mesta akoby ho chránili počas stáročia. Stará časť mesta je pod nimi vyrytá ako skutočný poklad minulosti.
Omiš sa nachádza na ústi rieky Cetiny, ktorá prekvapivo prekopala steny horských skál a vytvorila pôsobivý kaňon. Veľmi dôležitá poloha vplývala na obývanie miesta počas klasických starých čias.
Omiš vďačí za svoju slávu, tú minulú, súčasnú aj budúcu, rieke. V minulosti bol bezpečným úkrytom pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Vojny a obchod poznačili minulé storočia a ovplyvnili osud obyvateľstva. Po páde chorvátskeho štátu tu v ranom stredoveku prekvitlo pirátstvo a obyvateľstvo malo zlú povesť, ktorá ho prenasledovala ešte veľmi dlhú dobu. Pápež, benátčania a splitčania sa voči nej postavili, no dlho nebolo žiadnej odozvy.
Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca ho obišli aj turecké invázie. Pozostatky práva na miestnu samosprávu neboli zastavené ani počas rakúskej nadvlády. Avšak od polovice 15. storočia patril pod Benátsku republiku. Poljička republika je takisto diel jeho minulosti – v jej štatúte o vidieckej demokracii je okrem iného písané, že Thomas More našiel základ pre svoju „Utópiu“.
Kostol sv. Petra je dôležitým príkladom chorvátskej predrománskej kultúry. Urbanistická štruktúra Omiša pochádza už zo stredného vidieka. Hradby z tohto obdobia boli zničené už v 19. storočí, s výnimkou malej časti veže, na južnej strane, nazývanej Peovica (Mirabella), najtypickejšej románskej veže a taktiež najzachovalejšej v Dalmácii (8. storočie). Pozdĺž mesta sú zrúcaniny stredovekej veže Starigrad.
Farský kostol sv. Michaela bol dokončený v roku 1629. Prevládajú v ňom manieristické a neobarokové prvky. Oddelene od kostolnej budovy je malá melodická zvonica z rovnakého obdobia. Vedľa kostola je malé malebné námestie, na ktorom sa už 32 rokov koná festival Dalmatinske klapske pjesme (Dalmatínske ľudové piesne).
Renesančný oltár s obrazom Jacopa Palme il Giovane sa nachádza v kostole Všetkých svätých z 16. storočia.
Na spádoch rieky Cetiny sa nachádzajú Radmanove mlinice, obklopené impozantnými platanmi a liahňami pstruhov. Dnes sú obľúbeným cieľom výletníkov strednej Dalmácie.
Pieskové a štrkové pláže, mnohé možnosti na výlety, odlišné okolie od toho stredozemného, slaná a sladká voda, stredozemná a horská klíma, ticho a šum mesta sú rozkoly, ktoré je veľmi ťažké nájsť na nejakom inom mieste.
Iné cenné lokality, ktoré stoja za návštevu sú: františkánsky kostol, mestské múzeum, starý mestský cintorín, stredoveké mestské centrum, Omiško kulturno ljeto (Omišské kultúrne leto), plavecký maratón,...
Omiš Vám ponúka mnoho športovísk a ihrísk, futbalových, hádzanárskych, tenisových, petanque, plážový volejbal si môžete zahrať na hlavnej mestskej pláži. Na útesoch kaňonu rieky Cetiny je 30 cestičiek na voľné lezenie, výbavu je možné si požičať.

Čakajte prosím!