Trogir - Turistický sprievodca

TROGIR - Chorvátsko, Dalmácia: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Trogir je malé malebné mestečko, asi 25 km severne od Splitu a 7 km od letiska. Jeho staré centrum sa nachádza na malom ostrove medzi pevninou na severe a ostrovom Čiovo na juhu. Trogir bol nepretržite obývaný počas celej jeho dlhej histórie.
 
Osadu Tragurion založili grécki kolonisti počas 3. a 2. st. p. n. l. a neskôr do tejto oblasti prichádzali Rimania, Chorváti, Benátčania, Francúzi a Rakúšania. Všetci zanechali stopy v kultúre mesta, architektúre, umení, ale chorvátskemu jazyku sa podarilo prežiť počas týchto búrlivých storočí. Koncom 20. storočia je Trogir znova časťou novej Chorvátskej republiky.
 
V Trogire môžete nájsť mnohé hodnotné umelecké diela, na fasádach budov, na sochách v kameni, dreve, plátne a niektorých dielach domácich majstrov a architektov ako Radovana, Blaža Jurja Trogiranina a Ivana Duknovića a niektoré od zahraničných Andrea Alessia a Nikoly Đovanija Firentinca. Trogir je bezpochyby pravým múzeom stredovekého vlasteneckého dedičstva. Od roku 1997 sa nachádza na zozname kultúrnych pamiatok pod ochranou UNESCO.
 
Čo sa týka stredovekých hradieb, zachovala sa len severná brána a na južnej strane mesta jeden dôležitý segment, múr spojený s južnou, morskou bránou. Západne od brány sa nachádza veža Sv. Nikolu a východne pri dverách sa nachádza lodžia, ktorá slúžila ako prístrešok pre tých, ktorí prišli neskoro do mesta po zatvorení mestskej brány.
 
Na východ od lodžie sa týči veža Vitturi spojená s komplexom ženského benediktínskeho kláštora Sv. Nikole. V juhozápadnej časti Trogira, na promenáde, týči sa hrad Kamerlengo, ktorý postavili Benátčania ako svoje väznice počas ich obliehania mesta okolo roku 1450.
 
Centrálne námestie v Trogire sa formovalo v stredoveku na mieste rímskeho námestia. Dominantná budova na námestí je katedrála Sv. Lovre. Zvláštnou ju robí sochárska hra reliéfu a postáv na hlavnom portáli západnej fasády, dielo majstra Radovana a jeho dielne, vytvorené okolo roku 1240.
Staviteľ a sochár Andrija Aleši začal v roku  1460 stavbu krstiteľnice v severnej časti stĺporadia, ktorá bola dokončená v spolupráci s Nikolou Firentincom, renesančným stavbárom a sochárom.
 
Východnú časť hlavného námestia v Trogire obsadil Mestský palác zo začiatku 14. storočia. V jeho blízkosti sa nachádza neobyčajná konštrukcia vežových hodín nad kostolom Sv. Sebastijana. V blízkosti južného múra Mestského paláca sa nachádza malá prerománska bazilika sv. Barbary.
 
Široké okolie Trogiru (Trogir – Seget – Riviéra Čiovo) obklopuje zelená vegetácia, mnohé ostrovy a zátoky, oblázkové a piesočnaté pláže. Okrem vysoko kvalitného ubytovania v hoteloch, penziónoch, apartmánoch, kempoch, chutnej domácej stravy, hlavne rybích špecialít, je tu aj bohatá ponuka športovo-rekreačných zariadení – tenis, petanque, kolky, škola surfovania a potápania. Zábava zahŕňa bujaré rybárske noci a folklórne predstavenia, ale aj koncerty klasickej hudby v špeciálnych scénických predstaveniach v meste.
 
Trogir je mestom rôznorodej turistickej ponuky a je veľmi populárnou destináciou pre milovníkov lodí, ktorý majú k dispozícii všetky služby vo vynikajúcej ACI marine Čiovo. Toto mesto počas leta vyzerá ako Nice na francúzskom pobreží vďaka pôvabu ukotvených luxusných jácht a centra plného turistov.

Čakajte prosím!