Betina - Turistický sprievodca

BETINA - Ostrov Murter, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Betina je turistická dedinka, nachádzajúca sa na severozápadnom pobreží ostrova Murter. Od Šibeniku je vzdialená 31 km a od Tisna 6 km. Nachádza sa v malom prístave. Založili ju v 15. storočí utečenci z pevniny, ktorí hľadali úkryt pred Turkami.

Betina je aj prístavom, v zátoke Zdrače sa nachádza marína s 200 mokrými a 80 suchými miestami na viazanie lodí. Prvé zmienky o meste sú zo 16. storočia. Hospodárstvo je založené na vinohradníctve, pestovaní olív a rybolove. Betina má všetky podmienky pre pokojnú dovolenku, ak milujete plavenie sa po mori, je to miesto pre Vás. Prenajatou alebo vlastnou loďou môžete objavovať malebné zátoky Murtera alebo navštíviť susedné ostrovčeky. Gastronómom je Betina známe predovšetkým svojimi rybími reštauráciami, potápači a milovníci prírody vedia, že práve Betina je východiskovým bodom pre prehliadku národného parku Kornati.

Farský kostol Sv. Frane so zvonicou je dielom šibenického stavbára Ivana Skoke z roku 1736. Miesto je známe pre svoju tradíciu výborných stavbárov lodí (stavajú a opravujú drevené lode do nosnosti 800 ton). Na kopci Gradina neďaleko od Betiny sa nachádza archeologická lokalita, ktorú Vám odporučujeme navštíviť a takisto aj stredoveký kostol Panny Márie z Gradiny. Okrem malebných stredomorských miest na ostrove Tisno a Murter, prekrásne sú aj susedné ostrovy Zlarin, Kaprije, Žirje, Prvić, Krapanj a v blízkosti je aj Národný park Kornati a Národný park Krka.

Cestovný ruch je obyvateľom Betiny veľmi dobre známy. Popri rôznorodom kultúrno-zábavnom programe je stále v ponuke jedálneho lístka betinských reštaurácií čerstvá ryba. Jednoduchým a srdečným vzťahom voči hosťom a rôznorodou ponukou sa stala Betina miestom príjemnej a pokojnej dovolenky, obľúbená pre tisícky turistov, ako domácich tak aj zahraničných.
.

Čakajte prosím!