Tisno - Turistický sprievodca

TISNO - Ostrov Murter, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Tisno je dedinka na východnom pobreží ostrova Murter a práve v tejto obci je s pevninou spojený sklápacím mostom. Nachádza sa 29 km severozápadne od Šibeniku. Rozvinula sa v najjužnejšej časti Murterského kanálu v Murterskom prielive, cez ktorý vedie uvedený most.
 
Prvýkrát sa spomína v roku 1474, kedy počas tureckého okupovania a vojny proti Mlečanom, mnohí prisťahovalci osídlili tento kraj, aby sa tu ukryli pred nepriateľmi. Most, ktorý spája mesto Tisno s ostrovom Murter bol postavený na začiatku 18. storočia a už v roku 1832 bol na jeho mieste postavený nový pohyblivý most. Čo sa týka historicko-kultúrnych pamiatok, v obci sa nachádza Mestská veža, postavená v 15. storočí.  Farský kostol Sv. Duha z roku 1548 je dodatočne ozdobený v barokovom štýle. Na mieste, kde legenda hovorí, že sa tu ukázala Panna Mária, sa nachádza svätyňa Panny Márie z Karavaja.  V časti dedinky Tisno, ktorá je na pevnine sa nachádza kostolík Sv. Martina.
 
Z kultúrneho dedičstva za zmienku stojí farský kostol Sv. Duha z roku 1548, ktorý bol zmenený do barokového slohu v roku 1640 a rozšírený bol v roku 1840. Zvonicu kostola postavili v roku 1684 domáci majstri. Kostol Panny Márie z Caravaggia je kostol talianskej rodiny Gelpi a bol postavený na začiatku 18. storočia.
 
Každým rokom, 26. mája, sem prichádzajú tisícky pútnikov z celej Dalmácie. Najstarší kameň historického bohatstva tejto oblasti sa nachádza neďaleko od Tisna, na kopčeku Ivinj. Je tam románsky kostol Sv. Marina z 13. storočia, postavený na základoch starokresťanskej baziliky.
 
V Tisne dnes žije asi 1500 obyvateľov, ktorí sa zaoberajú poľnohospodárstvom, pestovaním vinnej revy, olív, ovocia a zeleniny. Rybárstvo bolo odjakživa len doplnkovou prácou. Medzitým záujem turistov o tento región rozšíril aj nové príležitosti pre cestovný ruch, ktorý medzi obyvateľstvom Tisna už zosilnel. Okrem hotelových ubytovacích kapacít a autokempov, Tisno má okolo 1300 lôžok v privátnych izbách a apartmánoch. Dedinka je vybavená modernou infraštruktúrou, je dobre dopravne spojená a oplýva kultúrnym a pohostinským vybavením. Dlhé pláže pozdĺž chládku stredomorského lesa sú doplnkové garancie pre príjemnú dovolenku.
 
Tisno organizuje lokálne zábavy a špeciálne programy na oslavu náboženských sviatkov ale mesto Šibenik, vzdialené len 30 km od Tisna, v rámci svojich letných akcií organizuje aj Detský festival, ktorý nemôžete vynechať, pretože je známy vďaka atraktívnym programom, ktoré ulice Šibenika zmenia na živé hľadisko.

Čakajte prosím!