Murter - Turistický sprievodca

MURTER - Ostrov Murter, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Murter je jednou z troch väčších dediniek na rovnako zvanom ostrove Murter, ktorý je spojený s pevninou mostom v Tisnom. Na upätí kopca Raduč ležia staré miesta s typickou ľudovou architektúrou, množstvom archeologických vykopávok z antiky a stredoveku.

Nachádza sa 50 km od Zadaru a 30 km Šibeniku, v zátoke Hramina. Chránia ho tri pahorky, v okolí bohatom na piesočnaté pláže, borovicové lesy a staré olivové háje nájdete pravý stredomorský raj, ideálny pre dovolenku. Vo vedľajšej zátoke Slanica je pekne upravené kúpalisko a hotelový komplex, pokiaľ milujete pokojné pláže a tiché zátoky, môžete ich nájsť v bezprostrednej blízkosti mesta.

Murter má spojitosť s dávnymi antickými dobami, o čom svedčia pozostatky rímskej osady Colentum na Gradine, medzi zátokou Slanica a Hramina. Pod chorvátskym názvom Srimac bol ostrov spomínaný v roku 1251. Z cirkevných pamiatok stojí za zmienku kaplnka Sv. Roka z roku 1760, farský kostol Sv. Mihovila zrekonštruovaný v roku 1770, v ktorom je zachovaných niekoľko cenných malieb, taktiež kostol Panny Márie z Gradiny. Na Murtere sa v roku 1866 otvorila prvá dedinská knižnica na území celej Dalmácie.

Murter má ideálne podmienky pre rozvoj cestovného ruchu. Krásne oblázkové pláže, veľká kapacita ubytovania a široká ponuka služieb sú len časť toho, čo Murter už roky robí jednou z najnavštevovanejších destinácií tohto regiónu. Pre hostí je k dispozícii tisíc lôžok v súkromných apartmánoch. Ostrov a jeho okolie sú obľúbeným miestom pre potápačov. Pre nich je tu moderná marina, nachádzajúca sa v murterskej zátoke, s 350 miestami na viazanie v mori a 170 miestami na pevnine, servis jácht a kompletná infraštruktúra. Ak k tomu pridáme mnohé reštaurácie a taverny, možnosť športových aktivít na pevnine aj v mori, takisto rôzne kultúrno-zábavné programy, máte dostatok dôvodov, prečo si vybrať práve tento kraj.

Čakajte prosím!