Podstrana - Turistický sprievodca

PODSTRANA - Chorvátsko, Split: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Podstrana je malá turistická osada so stredomorskou atmosférou, vzdialená 8 km od Splitu, centra strednej Dalmácie, ktorá sa rozvila v jeho elitné predmestie. Podstranu skrášľuje bujná vegetácia a prírodný dar čistého mora, Podstrana je výborným výberom pre útek od každodenných rituálov.

Rozprestiera sa pod kopcom Perun, ktorý je 553 m vysoký a na jeho miernych svahoch boli vybudované antické rustikálne vily, renesančné odpočinkové domy a paláce. Kolískou dnešnej Podstrany je Stará Podstrana, vedľa ktorej je rada vodorovne položených kamenných domov, záhrad a uličiek, kde môžete pocítiť ducha minulosti. Odtiaľ sa život presídlil pozdĺž pobrežia, kde sa dnes nachádzajú mestské centrá miest Strožanac, Grljevac, Sveti Martin a Mutogras.

Dve svätyne Sv. Juraja sa týčia smerom k nebu na horských hrebeňoch a sú to dve najsilnejšie pevnosti duchovne posvätného dedičstva Starého Chorvátska. Mierová zmluva medzi kniežaťom Mislavom a mljetským kniežaťom Petrom Tradenijem bola uzatvorená v blízkosti kostola Sv. Martina v Podstrane a prvýkrát sa v nej spomína "mare nostrum".

Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve (olivovníky, broskyne, vinice..) a cestovnom ruchu. V oblasti obecného teritória sa nachádza skoro 2000 rodín, ktoré pracujú v turizme, prenajímajú izby a apartmány a v ponuke pre návštevníkov je približne 1900 registrovaných lôžok.

Výstavba malých súkromných hotelov, taktiež veľká aglomerácia "Lava", obohatili ubytovacie kapacity v Podstrane o ďalších 1000 lôžok a celú radu doplnkových služieb, čo pozdvihlo úroveň aktívneho cestovného ruchu.

Vďaka geografickým zvláštnostiam si návštevníci môžu vyberať z rôznych možností aktivít v prírode: turistika, horolezectvo, cyklistika, výlet do starej dediny Podstrana, návšteva kultúrno-historických lokalít.
Na mori si môžete vybrať z windsurfingu, jachtingu, vodných lyží, paraglaidingu na vode... Ponúkajú sa tu jednodenné výlety, jazdectvo vzdialené cca 30 km, fishpiknik alebo návštevu rôznych historicko-kultúrnych lokalít.

A nakoniec, po všetkých náročných aktivitách v prírode Vás čaká vynikajúca gastronomická ponuka domácej a medzinárodnej stravy a vína v mnohých tavernách, pizzériách a kaviarňach.

Čakajte prosím!