Stobreč - Turistický sprievodca

STOBREČ - Chorvátsko, Split: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Stobreč je malé mestečko v strednej Dalmácii, vzdialené 6 km juhovýchodne od Splitu po Jadranskej magistrále, smerom na Makarsku a Dubrovnik. Ekonomika mesta je založená na poľnohospodárstve, výrobe vína, pestovaní ovocia a zeleniny a na cestovnom ruchu. Pobrežný pás charakterizujú strmé útesy.
Stobreč založili grécky kolonialisti z ostrova Vis (Issa) v 3. st. p.n.l. na  mieste jednej rýchle vzniknutej osady a nazvali ju Epetion. Hlavným dôkazom o existencii starovekého Epetionu sú zvyšky rímskych múrov na severnej strane polostrova. Tento múr nie je častým úkazom mestského opevnenia z časov pred našou érou v tejto oblasti.

Novšiu históriu Epetiomu naznačuje príchod kresťanstva. O tom svedčia zvyšky veľkej starokresťanskej baziliky z konca 5. storočia, ktoré môžeme vidieť v centre mesta. Bazilika je pomenovaná po rímskom mučeníkovi Laurenicju (Lovrenco, Lovre). 

Dnešný Stobreč sa nachádza na polostrove, pred ktorým sa rozvinula nová časť mesta. Stobreč so svojimi 4000 obyvateľmi je obklopený morom a spolu s penziónmi a hotelmi ponúka dobré možnosti pre dovolenku a zábavu. Vzdialený je 7 km od Diokleciánovho paláca a je nedeliteľnou súčasťou Splitu.  

Veľká piesočnatá pláž, mnohé plochy pre opaľovanie, čisté more, veľký počet pohostinských objektov s bohatým výberom tradičnej dalmatínskej stravy a nápojov robí Stobreč príjemným letoviskom. Kultúrny program sa skladá z miestnych slávností. Blízkosť Splitu umožňuje návštevu mnohých kultúrno-zábavných a športových programov, napr. bohatý program Splitského leta.

Čakajte prosím!