Split - Turistický sprievodca

SPLIT - Chorvátsko, Split: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Split je mesto a prístav v strednej Dalmácii, metropola Dalmácie a jeho priemyselné, akademické, ekonomické a administratívne centrum. Do Splitu môžete prísť po diaľnici Záhreb - Split, lietadlom alebo loďou. Podnebie je stredomorské: teplé a suché letá a mierne, vlažné zimy. Split je jedným z najslnečnejších miest v Európe. Vegetácia je stredomorská a v meste a okolí sa darí aj subtropickej vegetácii (palmy, agávy, kaktusy).

V tejto priaznivej destinácii, v južnej zátoke splitského polostrova, vybudoval rímsky cisár Dioklecián v 4. storočí svoju luxusnú vilu, ktorá bola v tej dobe aj ochrannou vojenskou pevnosťou. Je to stavba kvádrového tvaru s rohovými vežami a zachovanou fasádou. Vstupovalo sa cez štvoro brán (zlatá, strieborná, železná a bronzová). Vedľa Zlatej brány sa týči monumentálny pamätník Grgura Ninskeho, dielo sochára Ivana Meštrovića z roku 1929.

Po smrti cisára Diokleciána sa jeho veľkolepé mauzóleum stáva katedrálou Sv. Dujma. Začiatkom 14. storočia je vedľa katedrály postavená aj zvonica, jeden z dnešných symbolov Splitu. Od roku 1979 je Diokleciánov palác podľa medzinárodných konvencií pod ochranou UNESCA. Ako jeden z najlepšie zachovaných príkladov klasického antického paláca je považovaný za kľúčový model štúdia tohto typu architektúry.

Umelecké pamiatky v Splite sa nachádzajú hlavne v historickom centre mesta. Hlavné námestie, Peristil, bolo centrom spoločenského života v paláci. Na ňom sa týčil palác Grisogono- Cipci, zabudovaný do západnej kolonády Perisitila. Aj ostatné paláce v centre sa vyznačujú svojou krásou a umeleckou cennosťou, ako palác Cindro, ktorý je výborným príkladom barokovej architektúry, taktiež palác Papalić, neskoro gotický komplex (nachádza sa v ňom Mestské múzeum).

Cez západnú bránu sa otvára mestský trh, vymenovaný Národným trhom (nachádza sa v ňom Etnografické múzeum). Južne od námestia, blízko promenády sa nachádza Ovocný trh. Na ňom dominujú pozostatky mestského opevnenia, ktoré postavili Benátčania v roku 1435. Na severnej strane námestia sa nachádza palác Milesi, postavený v barokovom štýle. Pred palácom sa nachádza bronzový pamätník otca chorvátskej literatúry, Marka Marulića, dielo sochára Ivana Meštrovića.

Priestor pred priečelím paláca bol prestavaný na atraktívnu mestskú promenádu, ktorá vďaka svojmu vzhľadu a okolitej architektúre ponúka pohľad na mesto, ktoré Vás zbaví dychu a je určite jednou z najkrajších promenád na východnom Jadranskom pobreží. Na západe je promenáda ukončená reprezentatívnym Námestím republiky, postaveným v neorenesančnom štýle. Na jeho západnej strane sa tiahne Marmontova ulica, dnes mestská promenáda.

Polostrov Marjan, s rovnako zvaným kopcom, je park pokrytý lesom a je najobľúbenejším výletovým miestom Splitčanom. Obyvatelia Splitu sú na neho po stáročia hrdí a stále ho udržiavajú a obohacujú. Marjanske schodisko Vás dovedie až na vrchol Telegrin, ktorý Vám ponúka pohľad na Splitský polostrov, Kozjak, Mosor, Kaštelský záliv, Salonu, Klis, Trogir a Čiovo a taktiež na ostrovy Šolta, Brač, Hvar a Vis. Na južných svahoch Marjana sa nachádza Múzeum chorvátskych archeologických pamiatok, s jednou z najvýznamnejších zbierok stredovekého umenia v Európe. Neďaleko je taktiež galéria Meštrović, darček známeho chorvátskeho sochára s jeho najlepšími dielami.

Zo severnej strany Marjana sa nachádza Poljud, kde je umiestnený dôležitý františkánsky kláštor a v blízkosti športového komplexu kostolík Najsvätejšej Trojice. Na ceste, ktorá vedie od Poljuda do mesta je Archeologické múzeum, založené v roku 1820 a je najstaršou múzejnou inštitúciou v tejto časti Európy.
Split je plný rôznych kultúrnych, zábavných a športových akcií, hlavne v lete, kedy sa Split so svojimi obchodmi, nádvoriami a ďalšími priestormi zmení na jedno veľké hľadisko pod otvoreným nebom. Počas tradičného Splitského leta sa konajú divadelné hry, opery a koncerty (od polovice júla do polovice augusta). Deň mesta je 7. mája, na sviatok Sv. Duje, patróna mesta. V poslednej dobe sa, vďaka veľkým marinam, veľkou rýchlosťou rozvíja jachtársky a potápačský cestovný ruch. Splitské pláže takisto prinášajú rastúci počet turistov. Najznámejšia splitská pláž je Bačvice, ktorá je často hľadiskom pre rôzne programy. Mesto Split má mnoho reštaurácií a taverien, v ktorých môžete ochutnať domáce špeciality.

Do Splitu sa chodí kvôli vôni kameňa Diokleciánovho paláca, vôni mora alebo bohatému kultúrnemu životu, v poslednej dobe hlavne kvôli bohatej turistickej ponuke. Po tom, čo si vyberiete ubytovanie v jednom zo splitských alebo okolitých hotelov alebo apartmánov, súkromných domov, sa môžete presvedčiť o tom, že Split je mesto plné pamiatok a rôznych krás.

Čakajte prosím!