Lumbarda - Turistický sprievodca

LUMBARDA - Ostrov Korčula, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Lumbarda je malebná dedinka v najvýchodnejšej časti ostrova Korčula, vzdialená 6 km juhovýchodne od rovnako zvaného mesta. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, rybárstve, spracovaní kameňa a cestovnom ruchu. Miesto obklopujú charakterizujúce typické rodinné domy (kaštiele), krásne piesočnaté pláže a mnohé ostrovčeky so zátokami majú závideniahodnú turistickú tradíciu, hlavne „robinsonský“ štýl dovolenky.

Kvalitné ubytovanie a športovo-rekreačná ponuka, ako špecifické vlastnosti cestovného ruchu v Lumbare, dotvára jej prírodné okolie. Od centra Lumbardy do kopca cez aleju moruší (murvi) vedie cesta do prekrásnych polí a vinohradov, ktoré sú umiestnené na červenom piesku, ktorý je ideálnym predpokladom pre pestovanie vínnej révy. Lumbarda je kolískou Grékov, Pošipov a Maraštinov, ktorými sa chváli celý ostrov Korčula. Táto výnimočná zem dáva jedinečný tón všetkým vínam Korčule a turistom ponúka najlepšie piesočnaté pláže.

Trochu severne od tejto cesty, ktorá vedie k plážam, sa nachádza kopec Glavica s kostolom sv. Roka s bielou zvonicou. Južne od cesty sa nachádza Postrana, kde sochár a maliar Ivan Jurjević Knez vytvára a vystavuje svoje diela, zobrazujúce povesti a rozprávky o životoch miestnych obyvateľov a rybárov. Lumbarda je veľmi známa vďaka svojmu historickému bohatstvu. Letné vily a vidiecke domy robia Lumbardu múzeom dalmatínskej renesančno-gotickej architektúry a bohaté archeologické náleziská svedčia o divokej minulosti mesta. Okrem objavov z doby gréckej kolonizácie, môžeme v meste nájsť aj ďalšie pozostatky rímskej vily, stredovekého kostola a kaplnky. Opevnené vily (kaštiele) rodiny Kršinić, Nobilo a Milina sú výbornými dôkazmi tohto typu architektúry.

Okrem zaujímavého dedičstva prevláda v Lumbarde tradičná kultúra. Starostlivo sa dodržiavajú a chránia národné piesne, zvyky a tance. Svetému Roku sú posvätené oslavy 16. augusta. Počas sezóny sa organizujú príležitostné zábavné a kultúrne podujatia. Ľudia z tohto malého ostrovného mestečka sú vynikajúcimi pestovateľmi hrozna, olív a rybári. Gastronomická ponuka Lumbardy je naozaj bohatá. Ovocie a zelenina, svieža a slaná ryba predstavujú najlepšiu ponuku na trhu a to nespomíname známy dalmatínsky pršut.

Čakajte prosím!