Korčula - Turistický sprievodca

KORČULA - Ostrov Korčula, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Korčula je historickým a turistickým centrom na severovýchodnom pobreží rovnako zvaného ostrova južného dalmatínskeho súostrovia. Okolitá oblasť je pokrytá hustými borovicovými lesmi a názov Corkyra Melaine – Čierna Korčula, poukazuje na čiernu farbu ostrova, obrastenú borovicami a citrusmi. Typickému stredomorskému rastlinstvu sa dobre darí v takomto podnebí, ktoré je počas celého roka mierne a príjemné. Na východ od ostrova je malá skupina ostrovov.

Korčula udržuje pravidelné trajektové a katamaránové linky s pevninou. Do Korčuly môžete prísť zo Splita, ktorý sa nachádza v strednej časti pobrežia alebo o dosť južnejšie z Drveniku, avšak najkratšia trajektová linka je z Orebiću na polostrove Pelješac, plavba trvá menej než polhodinu.

Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív a ovocia rybolove, stavbe lodí, cestovnom ruchu, cestovnom ruchu a potápaní. Práca zručných korčulanských majstrov nás udivuje svojím zachovaním. Korčula je známa taktiež ako rodné mesto Marka Pola, objaviteľa a moreplavca. Toto mesto právom nazývajú „Malý Dubrovník“, kvôli malebným námestiam a stredovekej atmosfére.

Korčula je známa pre svoje výnimočné kultúrne a historické bohatstvo. Moreška je tradičná rytierska hra, ktorá do ulíc Korčuly prináša zvláštnu iskru. Je to najvýznamnejšie kultúrne podujatie v meste, ktoré sa koná každý rok 29. júla, spolu s oslavou Sv. Tudora, ale aj príležitostne počas sezóny. Predstavenie sa koná tu vždy už od 15. storočia a je španielskeho pôvodu. Je to boj medzi vojskami Bieleho a Čierneho kráľa, ktorí súperia o princeznú, ktorú uväznil Čierny kráľ. Po ostrej bitke s mečmi Biely kráľ porazí Čierneho kráľa a vyslobodí princeznú.

Dnes je Korčula dôležitým turistickým centrom s dlhoročnou tradíciou. Návštevníkom sú k dispozícii rôzne typy ubytovania: hotely, apartmány, kempy, prístavy, taktiež rôznorodé športové a rekreačné zariadenia. Korčula má aj mnohé tenisové kurty. V lete sú populárne hlavne vodné športy, môžete si prenajať vybavenie pre windsurfing alebo jachting. Taktiež sú v meste ponúkané organizované exkurzie, výlety na jachte, potápačské expedície, ktoré vedú profesionálny potápači.

Korčula má veľmi bohatý kultúrny život a rôzne zábavné programy. Počas leta sa konajú mnohé kultúrne podujatia ako: hudobný festival, divadelné a taktiež muzikálne vystúpenia. Gastronomická ponuka zahŕňa rybie špeciality, výborné domáce vína (Pošip, Rukatac, Grk, Plavac), kvôli ktorým je Korčula vyhlásená „ostrovom vína“. Domáca kuchyňa je známa vďaka koláčom a rôznym cukrovinkám.

Čakajte prosím!