Vela Luka - Turistický sprievodca

VELA LUKA - Ostrov Korčula, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Vela Luka je mesto a prístav umiestený v najzápadnejšej časti ostrova Korčula. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív a ovocia, rybolove a spracovaní rýb, potravinárskom priemysle, stavbe lodí a cestovnom ruchu. Okolité pahorky chránia mesto od severných a južných vetrov, v lete je vystavené maestrálu. Pobrežný pás s ostrovčekmi je vhodný pre rybolov. Počas sezóny premáva trajektová linka so Splitom a s Lastovom.
 
Vela Luka je rozvinuté stredisko, známe kvôli cestovnému ruchu, bohatej kultúre a zábave. Súčasná osada Vela Luka vznikla na konci 18. storočia, ale názvy jednotlivých lokalít sa spomínajú už skôr. Existuje tu jedna veľmi cenná archeologická zbierka s nálezmi z Vela jaskyne, významnej neolitickej lokality. V centre mesta sa nachádza moderná galéria s radou diel známych sochárov a maliarov, z druhej polovice 20. storočia, medzi ktorými vyniká plastika Henryho Moora v Chorvátsku. 
 
Okrem príjemnej klímy, kryštálovo - modrého mora a čistého osviežujúceho vzduchu je Vela Luka známa aj z dôvodu pohostinnosti obyvateľov a najviac pre chorvátsku národnú pieseň, ktorú spievajú rybári počas letných večerov. V meste sa tradične konajú slávnosti Sv. Josipa (19.marca) s nábožensko-kultúrnym programom. Vela Luka so svojou nedotknutou prírodou ponúka svojím hosťom všetky prednosti moderného cestovného ruchu, od kvalitného ubytovania, cez rôznorodé pohostinské ponuky, v ktorých dominujú morské špeciality a kvalitné vína, športovo-rekreačné vybavenie (tenis, jachting, windsurfing a ďalšie) a naozaj veľa zábavy.
 
Vela Luka je ďaleko preslávená svojou prekrásnou prírodou. Predovšetkým sa tu nachádzajú drahocenné ostrovčeky Proizd a Ošjak so svojimi prekrásnymi zátokami, plážami, kryštálovo čistým morom a známymi olivovými hájmi. V zátoke Kale sa nachádza medicínske morské blato a prameň minerálnej radonskej vody, ktorá sa používa po stáročia pre liečbu mnohých ochorení. Preto tu v 60-tych rokoch vystavali moderné liečebné stredisko.

Čakajte prosím!