Dubrovnik - Turistický sprievodca

DUBROVNIK - Chorvátsko, Dubrovnik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Dubrovník je mestom a prístavom na juhu chorvátskeho pobrežia. Predstavuje hospodárske, kultúrne a vzdelávacie centrum pre široké okolie južnej Dalmácie. Leží v upätí vápencových kopcov Srđa, v doline, ktorú na juhozápade zatvára pahorkatina Lapada a malý útes s najstarším dielom Dubrovníka. Neskôr sa Dubrovník rozšíril aj na Lapadský polostrov, na nižšie časti svahov Srđa a mimo mestských hradieb smerom na Župu. Po vybudovaní prístava v Gružskom zálive, sa Gruž postupne spojil s Dubrovníkom a stal sa jedinečným miestom.
Dubrovník je miesto jedinečnej politickej a kultúrnej histórie. Uvádzame len Dubrovačku Republiku alebo Mestský štatút z roku 1272. Je to mesto so svetoznámym pamiatkovým dedičstvom a krásou, ktoré je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najatraktívnejších a najznámejších miest Stredozemia. Popri uvedených skutočnostiach je Dubrovník mestom veľmi bohatej turistickej ponuky.
Stradun predstavuje centrum mesta a je hlavnou ulicou, spájajúcou mestskú bránu: Ploče na východe a Pile na západe. Východné rozšírenie na Stradune je námestie nazývané Luža. Obklopený významnými stavbami, dnes predstavuje ideálne miesto pre veľké mestské oslavy ako oslava sviatku dubrovníckeho svätca a patróna Dubrovníka, sv. Vlahu, ktorá sa koná 3. februára alebo otváranie Dubrovníckych letných hier v júli, ktoré sú najdôležitejším kultúrnym podujatím roka. Južnú stranu námestia zatvára barokový kostol spomínaného svätca. Všetky dôležité cirkevné a národné stavby sa nachádzajú v tejto časti historického jadra. Je tu radnica, Dubrovnícke divadlo, budova Hlavnej stráže, Orlandov stĺp, Luža, Mestská zvonica, palác Sponza…
Najznámejšie múzeá sú Dubrovnícke múzeum v Kneževom dvoru (Vojvodský palác) s 15 500 predmetmi historického a kultúrneho význami, Námorné múzeum v pevnosti Svätého Ivana, Múzeum františkánskeho kláštora, ktorý má inventár starej lekárne, Múzeum dominikánskeho kláštora s cennými príkladmi dubrovníckeho maliarstva. V Pokladni dubrovníckej katedrály sa nachádzajú pozostatky sv. Vlaha, patróna Dubrovníka a mnohé druhé umelecké obrazy a predmety. Prekrásny je výhľad na stredoveký Dubrovník, nezabudnuteľná je prechádzka po jeho hradbách.
Dubrovník je mestom s bohatým kultúrnym a umeleckým životom, predovšetkým by sme chceli spomenúť Dubrovački ljetni festival (od 10. júla do 25. augusta). Je to divadelný, hudobný a folklórny festival, ktorý je súčasťou kalendára svetových festivalov a jeden z najznámejších vo svete. Koná sa na otvorených hľadiskách v meste, na Gundulićevom a Držićevom námestí, Lovrijenci a Reveline alebo v prekrásnom prostredí budov, ako je Knežev dvor, v rôznych kláštoroch a kostoloch.
Umelecký život v Dubrovníku charakterizujú výstavy, ktoré sa konajú po celý rok. Veľmi známe sú aj dubrovnícke karnevaly, ktoré sa konajú už od raného stredoveku. Veľký sviatok je oslava sv. Vlaha spolu s Dňom mesta Dubrovník (3. februára). Oslava trvá celý týždeň, vrátane náboženských obradov, sprievodov po meste, koncertov, športových, zábavných a karnevalových programov.
Klímu Dubrovníka charakterizujú teplé a suché letá a mierne zimy. Vegetácia je veľmi bujná a rastú tu aj subtropické rastliny, privezené z exotických zemí. Juhovýchodne od starej časti mesta je turistická časť Ploče, plná hotelov a pláží, na západe je Lapad so športovými terénmi, hotelmi, plážami, promenádami a severozápadne je Gružský prístav a Gruž. Ekonomika je založená na cestovnom ruchu a námorníctve. Dubrovník má mestský prístav, prístav Gruž a jachtársku marínu Dubrovník. Letisko sa nachádza v Čilipi.
V početných reštauráciách a tavernách si môžete pochutnávať na špecialitách domácej a medzinárodnej kuchyne, pre športovcov sú dostupné ihriská a kurty pre športy na zemi a vo vode, od tenisu, stolného tenisu až po plachtenie. Sú tu aj fitness centrá s bazénmi, saunami, masážou, aerobikom, soláriami, boxovými trenažérmi, atď.
Dubrovník je preslávený kvalitou hotelov, z ktorých väčšina sa nachádza na polostrove Lapad a v časti Ploče, juhovýchodne od Starého mesta.

Čakajte prosím!