Cavtat - Turistický sprievodca

CAVTAT - Chorvátsko, Dubrovnik: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Staré mesto Cavtat sa nachádza na južných svahoch polostrova Rat, vzdialené asi 20 km juhovýchodne od Dubrovníka. V antickej dobe sa nazýval Epidaurum, dnes je turistickým a kultúrnym centrom Konavla, najjužnejšieho chorvátskeho regiónu. Cavtat je mestom prekrásnych pláží a luxusných hotelov a zároveň tradičného spôsobu života a dobre zachovaných tradícií.
Prvým obyvateľstvom boli Iliri a hŕstka gréckych obchodníkov, neskôr ho obývali Rimani, ktorí sú ho nazvali Epidaurum a stal sa ich kolóniou. Tak Cavtat dostal zvláštneho starého ducha, ktorý sa všade môže ľahko vidieť a cítiť. Je to pokladnica plná histórie, umenia a kultúry.
Rôzne kultúrne inštitúcie sa nachádzajú v Kneževom paláci, postavenom v renesančnom štýle. Mestský kostol sv. Nikolu je postavený v barokovom štýle. V Cavtate sa nachádza rodný dom najväčšieho chorvátskeho maliara zo začiatku 20. storočia, Vlaha Bukovca, spolu s jeho umeleckou galériou. Jeho obrazy je možné obdivovať vo františkánskom kostole, známom aj pre svoje krásne renesančné nádvorie. Na mestskom cintoríne, nachádzajúcom sa kopci, v krásnej zeleni, je najznámejší chorvátsky sochár, Ivan Meštrović postavil mauzóleum rodine Račić, ktoré je sochárskym dielom veľkého významu.
Vďaka svojej kráse, prírodnej aj tej, vytvorenej človekom, bujnej vegetácii, bohatej histórii a veľmi príjemnému stredomorskému podnebiu, Cavtat sa stal jedným z najobľúbenejších európskych destinácií. Cavtat dnes ponúka svojím návštevníkom všetko, čo moderné letovisko musí mať. Ak ste milovníci športových aktivít, máte veľa možností na uspokojenie svojich potrieb, potápanie, vodné pólo, plávanie, tenis, vodné lyžovanie, surfing a windsurfing. Rybárčenie, jazda na koni alebo safari môžete nájsť v neďalekom Konavle.
V repertoári každoročných udalostí v januári a februári sa treba zmieniť o dobe karnevalov, chceli by sme zvýrazniť Mali karneval-fest. V júli a v auguste sa koná Cavtatsko ljeto (Cavtatské leto), bohaté na kultúrne a folklórne večery a turnaje vo vodnom póle. Najslávnostnejší deň je sviatok Gospa od Snijega (Panny Márie Snežnej) – 5. augusta, kedy sa okrem náboženského sviatku slávi aj Deň vďakyvzdania.
V Cavtate sú Vaše zmysly zaplavené neopísateľnou arómou borovicových lesov, ktoré letný vánok roznáša všade naokolo a tichým šumom hlasov zo vzdialených pieskových pláží. Toto mesto je miestom mámivého, teplého, krištáľovo čistého mora, okolo celého mesta sa tiahnu atraktívne pieskové, štrkové a skalnaté pláže s promenádami lemovanými radmi paliem. Cavtatská promenáda je dlhá 7 km, vedie cez borovicový les a poskytuje Vám príjemné momenty pre oddych a relaxáciu.
Rovnako ako vo väčšine dalmatínskych miest, aj tu si nájde každý podľa svojej chuti reštaurácie s možnosťou ochutnávky ryby alebo mušlí pripravených na olivovom oleji, cesnaku, petržlene a iných rastlinách. V každom prípade, ak sa pýtate, čo by sme Vám mohli navrhnúť pre Vašu dovolenku, odporúčame, aby ste sa zoznámili s týmto atraktívnym regiónom a navštívte Dubrovník, Konavle, Župu Dubrovačku, ostrovy Elafiti a všetky destinácie v blízkosti mesta Cavtat.

Čakajte prosím!