Vis - Turistický sprievodca

VIS - Ostrov Vis, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Vis je mestečko a prístav na konci Višského zálivu, na severovýchodnom pobreží rovnako zvaného stredodalmatínskeho ostrova, s približne 2000 obyvateľmi. Popri vinohradníctve, poľnohospodárstve má veľký význam rybolov a na ostrove sa taktiež nachádza palmová škôlka. Avšak najväčší význam má cestovný ruch.

Mesto Vis sa nachádza pozdĺž hlavnej ostrovnej cesty. Má trajektový prístav s pravidelnými linkami, ktoré ho spájajú s mestom Split. Dve hlavné osady na ostrove, Vis a Komiža, sú takisto spojené lodnými linkami a asfaltovou cestou.

Kvôli nebezpečenstvu pred pirátmi sa osady formovali hlavne vo vnútrozemí ostrova, kde bolo hlavným mestom Velo Selo a pri mori vznikali mestečká Komiža a Luka Sv. Jurja (dnešný Vis). Issa bolo prvé antické mesto na chorvátskom pobreží, ktoré je postavené podľa pravidelnej výstavby. Dnešné mestečko vzniklo tak, že sa spojili dve hlavné dediny Luka a Kut.

Antická Issa je postavená na južnom úpätí Gradine, na juhozápadnom konci zátoky. Opevnená je múrmi, ktoré sú čiastočne zachované. Pozostatky rímskeho divadla sú vykopané na polostrove Prirova (na tom istom mieste bol neskôr postavený františkánsky kláštor). Námestie (agora-forum) sa nachádza pozdĺž mora, na východnej strane, veľké kúpele sa nachádzali na západnej strane.

Staršie budovy historicko-umeleckého významu sú renesančný palác Gariboldi, ktorý je zo 16. storočia a taktiež letná vila chorvátskeho básnika Marina Gazarovića z prvej polovice 17. storočia. Významné sú domy rodiny Jaksa a hlavne Vukasinović-Dojmi s kolekciou archeologických nálezov z antickej doby. Po porážke Francúzov roku 1881 obsadili Vis Angličania, ktorí ho opevnili citadelami (dnes sú to len ruiny).

Farský kostol Panny Márie zo Spilica bol postavený v roku 1500 a Kut mal kostol Sv. Ciprijana z 16. storočia, ktorý bol neskôr renovovaný do barokového štýlu. V Luke sa nachádza kostol Sv. Duha zo 17. storočia.
Vis je dôležitým útočiskom antickej doby, kedy jedna kultúra nasledovala druhú, dnes je veľmi malebným mestečkom, ktoré ponúka neodolateľnú kombináciu moderného pobrežného letoviska a dlhoročnej histórie.
Okrem kultúrneho dedičstva je Vis známy aj vďaka svojím prírodným krásam. V blízkosti sa nachádzajú piesočnaté a oblázkové pláže (Parja, Rogačić, Mala Svitnja, Vela Svitnja), kde sa nachádza bohatstvo rybieho sveta sú to atraktívne potápačské lokality. V okolí mesta je cesta do ďalšieho veľkého mestečka, Komiža, kde sú vinohrady, v ktorých sa pestuje hrozno na výrobu kvalitného domáceho víno akým je Višská vugava, taktiež výborný Plavac a kvalitné biele vína.

K dispozícii je veľmi kvalitné ubytovanie v hoteloch a súkromných apartmánoch, nedotknutá príroda s kryštálovo čistým morom s malebným pobrežným pásom, s ponukou miestnych morských špecialít z najčistejšej časti Jadranu, rôzne športové a rekreačné možnosti, rôzne hudobné a ďalšie podujatia, ktoré sa konajú počas sezóny a sú len časťou pestrej ponuky ostrova.

Vis nedávno vyplával z dlhej izolácie (cudzincom nebol povolený pobyt do roku 1989). Preto je výborným miestom pre pokojnú a príjemnú dovolenku. Juhozápadne od Visu sa nachádza ostrov Biševo, známy svojou jedinečnou Modrou jaskyňou.

Čakajte prosím!