Komiža - Turistický sprievodca

KOMIŽA - Ostrov Vis, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Komiža je malá turistická destinácia na ostrove Vis, umiestnená v hlbokom zálive na západnom pobreží ostrova, na úpätí vysokého kopca Hum. Tento stredodalmatínsky ostrov je s pevninou spojený každodennými trajektovými linkami Split-Vis a do Komiži je ešte 22 km po ostrovnej ceste.

Komiža priťahuje turistov svojimi krásnymi oblázkovými, ale aj piesočnatými plážami, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého východného pobrežia Komižského zálivu. Vďaka miernemu stredomorskému podnebiu bude Váš pobyt v Komiži príjemný aj počas zimných mesiacov.

Komiža je miesto, kde sa zrodilo rybárstvo východného pobrežia Jadranu. Vždy bola hrdá na svoju reputáciu rybárskeho miesta. V starom benátskom opevnení na pobreží sa nachádza Múzeum rybárstva, jediné svojho druhu v Chorvátsku, kde je vystavené aj tradičné rybárske náradie, ktoré bolo používané v minulosti. 
 
Obyvatelia ostrova pestujú vínnu révu a ovocie na plodných poliach vo vnútrozemí ostrova a je známy svojím svätojánskym chlebom a vínami - Viška vugava a Plavac mali. Rybárstvo a pestovanie vína sú ekonomickým základom ostrova. V poslednej dobe sa rozvíja vidiecky cestovný ruch. Vďaka vzdialenosti od pevniny je more v okolí Visu bohaté na ryby, mäkkýše a mušle a preto je tu gastronomická ponuka veľmi bohatá.
Najväčším pokladom ostrova je jeho nedotknutá príroda. Medzinárodná spoločnosť pre ochranu životného prostredia zahrnula Vis na listinu desiatich najzachovalejších ostrovov v Európe. Milovníci športov a aktívnej dovolenky si v Komiži môžu vyberať z ihrísk pre petanque, basketbal, volejbal, hádzanú a futbal, z vodných športov je k dispozícii potápanie, jachting a windsurfing.

Pokiaľ Vás zaujíma kultúra a zábava, môžete ju nájsť počas hudobno-divadelných akcií Komižského leta, kedy sa z taverien ozývajú piesne višských mužských zborov. Vôňu minulosti pocítite z opevnenia blízko prístavu z 15. storočia, v kláštore sv. Nikoly z 13. storočia, známeho ako Muster. V mieste sa nachádza romantický kostol z 13. storočia, taktiež baroková svätyňa zo 16.  storočia a nejaké secesné budovy. Nemôže Vám uniknúť ani samotné mesto Vis a takisto ostrov Biševo, veľmi známy kvôli prírodným fenoménom, ktoré sa na ňom nachádzajú a takisto Modrá špilja (Modrá jaskyňa).

Čakajte prosím!