Zadar - Turistický sprievodca

ZADAR - Chorvátsko, Zadar: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Zadar je kultúrne, hospodárske a administratívne centrum severnej Dalmácie. Mesto bohatej duchovnej a materiálnej kultúry, dlhej turistickej tradície. Zadar je administratívnym centrom zadarského kraju.
Pokladnica je plná archeologických pamiatok a pokladov zo starovekých, stredovekých a renesančných dôb a všetky sa nachádzajú vo vnútri historických múrov polostrova. Bezpochyby dôležité miesto v meste je Fórum, jeden z najvýznamnejších architektonických komplexov na Jadrane.
 
Najznámejšia ranostredoveká budova v Zadaru, ktorá je aj jeho symbolický zástupca, je kostol Sv. Donata. V jeho blízkosti sa nachádza Arcidiécezny palác a kostol Sv. Stojiše, postavený v 12. a 13. storočí, podľa svojej veľkosti predstavuje najväčšiu katedrálu v Dalmácii.
 
Kostol Sv. Marije patrí benediktínskemu kláštoru, v rámci ktorého je v roku 1972 inštalovaná stála expozícia náboženského umenia, ktorá je neprekonateľná v Chorvátsku. Časové obdobie, do ktorého tieto umelecké diela spadajú, zahŕňa viac než tisíc rokov, z 8. až 18. storočia. V blízkosti sa nachádza aj budova Múzea archeologických pamiatok.
 
Kláštor a kostol Sv. Frane sa nachádza na severozápadnom konci zadarského polostrovu. Vo vnútri tohto kostola sa nachádzajú mnohé cenné oltáre, na jednom z nich sa nachádza obraz Sv. Frane, na jednom z nich sa nachádza obraz Sv. Frane v sláve, dielo slávneho benátskeho maliara Jacopa Palmy mladšieho. Za zmienku stojí vnútorné renesančné nádvorie tohto kláštora.
 
Prístavné dvere (dvere Sv. Krševana) sú postavené v roku 1573, pri oslave víťazstva kresťanských lodí nad tureckou flotilou v námornej bitke pri Lepante. Kostol Sv. Krševana je symbolickým príkladom romantickej architektúry harmonických proporcií a jemnej dekorácie. Monumentálny hlavný oltár držia štyri sochy veľkej umeleckej cennosti a predstavujú patrónov mesta Zadar: Stojišu, Zoila, Krševana a Šimu.
 
Národné námestie je hlavné námestie v Zadare. Vytvorené je už v stredoveku ako Platea magna. Veľké mestské hodiny s vežou sú umiestnené v západnej časti, oproti ním je renesančná mestská lodžia a mestská strážnica z 15.-16. stor., dnes sú výstavným priestorom hlavne abstraktného umenia a tým predstavujú centrum života v Zadare. Medzi ďalšie svetové stavby patria pozoruhodné paláce z 15. stor. Grisogono-Vovov a Ghirarini-Marchiov. V meste stojí za navštívenia mimo iného aj mnoho múzeí napr. Archeologické, námorné atď.
 
Kostol Sv. Šima dominuje východnej časti historického mesta. V jeho blízkosti je kláštor Sv. Dominika, v ktorom bola v roku 1936 vybudovaná univerzita so všetkými právami. Je najstaršou univerzitou v Chorvátsku.
 
Prvá verejná promenáda v Dalmácii bola postavená na nábreží Grimani. Tento park spolu s polovicou vydláždeného námestia Pet bunara, stredovekým opevnením a mestskými múrmi vytvára jeden celok a predstavuje najmalebnejšiu časť mesta. Južne od nábrežia Grimani sa nachádzajú monumentálne Pozemné dvere, ktoré boli v minulosti hlavným vstupom do mesta. Navrhoval ich známy benátsky architekt Michel Sanmicheli a predstavujú najcennejší pamätník z benátskeho obdobia z celej Dalmácie. Svoju turistickú atraktivitu Zadar postavil na spojení jachtingovej turisticky, rôznej pohostinskej ponuky, krásnych pláži a promenád v blízkom a širšom okolí.

Čakajte prosím!