Sveti Filip i Jakov - Turistický sprievodca

SVETI FILIP I JAKOV - Chorvátsko, Biograd: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Sv. Filip i Jakov je obec a letovisko, nachádzajúce sa v dolnej časti pobrežia a plytkého mora, vzdialené 25 km od Zadaru. Je to veľmi malebné miesto na zadarskej riviére, zdobené mnohými samostatnými zálivmi a ostrovčekmi. Miesto, s atraktívnymi piesočnatými, štrkovými a skalnatými plážami, je vhodné pre relaxáciu.
Obec je pomenovaná po zrekonštruovanom stredovekom kostole, zasvätenom apoštolom Filipovi a Jakovi. Až do dobytia Turkami sa obec nazývala Rogovski Pristan, pretože slúžila benediktínskemu kláštoru v Rugove, severovýchodne od Sv. Filipa a Jakova. Kláštor postavili chorvátsky králi v 11. storočí, keď bol chorvátskym kráľovským mestom Biograd. Turci viackrát spustošili toto miesto, avšak zničiť sa ho podarilo až benátčanom počas krétskej vojny. Pozostatky stavieb sú začlenené do domu rodiny Pelicarić. Kláštor v Rugove je takisto zničený, avšak jeho pozostatky sú stále viditeľné. Kostol sv. Roka, postavený v 11. storočí, neskôr obnovený, stojí už stáročia skoro neporušene. Nachádza sa v ňom zaujímavý gotický kríž z 14. storočia.
V okolí Sv. Filipa i Jakova je pobrežie nízke a teda aj geomorfologicky chudobnejšie a je tu plytké more, avšak práve kvôli tomu sa tu nachádzajú početné malebné, turisticky zaujímavé miesta. Sv. Filip a Jakov je veľmi blízko pri Zadare, starom a bohatom chorvátskom meste, s početnými kultúrnymi a zábavnými podujatiami počas celého roka, nehovoriac o sezóne. V Biograde, ktorý je vzdialený len 5 km, takisto môžete nájsť pekné miesta pre vychutnanie dlhých teplých letných nocí.

Čakajte prosím!