Stomorska - Turistický sprievodca

STOMORSKA - Ostrov Šolta, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Stomorska je dedina na severovýchodnom pobreží Šolty. Bola postavená ako prístav v Gornjem Selu, v prekrásnej zátoke oproti Splitu. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, námorníctve, rybárstve a cestovnom ruchu. Trajektové a katamaránové linky spájajú dedinu so Splitom a ostrovom Brač. Na južnej strane Šolty sú prekrásne zátoky: Livka, Travna, Stračinska, Grabova a Senjska.

Tento ostrov je jedným z najmenších chorvátskych ostrovov a skrášľuje ho charakteristický ostrovný duch. Na stranách hlbokej stomorskej zátoky sú harmonickou architektúrou do okolitých pahorkatín vtkané kamenné domy, dvory, uličky a schodištia a v spodnej zátoke sa nachádza staré jadro. Prístav je vždy plný života. Stomorské jachty, ako pracovití poľnohospodári, odpočívajú v miestnom prístave po ťažkej práci na búrlivom mori. Zo slnečného chráneného pobrežia, starí Šoltania spomínajú na niektoré zo svojich dní, nevšímajúc si okolitý svet.  

Dedina sa rozvíjala hlavne od začiatku 18. storočia. Svätyňa Panny Márie zo Stomorije alebo Panny Márie z Bori je základom viery a pre Gornje Selo (3 km) aj pre vidiecky cestovný ruch. Východne zo Stomorskej je prístav Gornja Krušica, víkendová dedina a kúpalisko. Stomorska je počas letných mesiacov, spolu s Nečujamom, centrom zábavy na ostrove. V Stomorskej je niekoľko kvalitných reštaurácií a rekreácia je spojená s vodnými športmi.

Čakajte prosím!