Povlja - Turistický sprievodca

POVLJA - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Povlja je dedinka v rovnako zvanej zátoke na severovýchodnom pobreží ostrova Brač, vzdialená 10 km od Sumartina, trajektového prístavu stredodalmatínskeho ostrova Brač, ktorý je každodennými linkami spojený s Makarskou a s trajektovým prístavom Supetar: 40 km po miestnej ostrovnej ceste do Selce, kde sa cesta oddeľuje od cesty za Povlju. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybolove a cestovnom ruchu.

V dávnej minulosti tu kotvili vyzdobené rímske galeje. Povlja má niekoľko archeologických nálezísk z antickej doby avšak ešte viacej cenných pamiatok je tu nájdených z obdobia stredoveku. Zo starokresťanského obdobia sú zachované časti baziliky (5.-6. storočie), ktorá je čiastočne zachovaná až po strechy, najviac je zdôraznená apsidná časť s trojdielnymi oknami pri vstupe. Osemboká krstiteľnica s kupolou (jediná zachovaná v Chorvátsku) je dnes súčasťou farského kostola a sú v nej čiastočne zachované fresky z rovnakého obdobia. Krstiteľnicu v 12. storočí pretvorili benediktíni a v 18. a 19. storočí boli pridané lode a kaplnky. Nad priečelím benediktínskeho kostola je vytesaný nápis majstra Radonje z roku 1250, známy pod názvom Povaljska charta, ktorá je kvôli výnimočnej cennosti zachovaná v Archeologickom múzeu v Splite. Najstarší príklad západocyrilického písma v Chorvátsku je zachovaný v časti benediktínskeho kláštora a v obrannej veži.

Povlju obklopujú mnohé zátoky (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja) s rôznymi druhmi plážami a v samom zálive sa nachádza bezpečný prístav. Ak si prajete počas dovolenky športovať, v Povlji máte k dispozícii futbalové ihrisko a tenisové kurty, odporúčame vodné športy: jachting, windsurfing a potápanie. Rybolov a vypestovanie domácej stravy garantujú dobrú gastronomickú ponuku a pohostinnosť domácich, čo Vám zaistí príjemnú dovolenku v Povlji.

Čakajte prosím!