Maslinica - Turistický sprievodca

MASLINICA - Ostrov Šolta, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Pokojná modrá zátoka nahradila bývalú rybársku tradíciu s turistickými zaujímavosťami a v typických reštauráciách sa ponúka domáca strava pripravená na tradičný spôsob. Dedina je obklopená rôznorodými stredomorskými rastlinami a olivovníkmi, udržujúcimi atmosféru starých remesiel ostrova – pestovanie a spracovanie olív. Dovolenka v Maslinici ponúka pokojnú dovolenku v blízkosti atraktívnych výletných destinácií: ostrov Hvar, Korčula, Vis a mestá Split, Makarska a Dubrovnik.

Maslinica je stará dedina a prístav v rovnako zvanej zátoke na západnom pobreží ostrova Šolta. Z jej južnej strany sa nachádza veľmi pekná krajina s malebnými zátokami a borovicovými lesmi a pred samotným miestom sa nachádza súostrovie so siedmymi ostrovmi. Na najväčšom  z nich bol v 5. a 6. storočí postavený kresťanský kláštor, ktorého pozostatky sú viditeľné dodnes.

Z konca 8. storočia pochádza hranolová veža so strieľňami (v zálive). Ku nej je v roku 1708 pridaný dvojposchodový barokový zámok so štvorcovým nádvorím a nad hlavným vchodom je nadpis s erbom rodiny Martinis-Marchi.

Tak začína história tohto miesta, kedy v roku 1703 aristokratická rodina Marchi požiadala benátskeho guvernéra o povolenie postaviť novú dedinu a zámok s obrannými vežami ako ochranu pred častými útokmi pirátov.

Dnes je zámok prerobený na atraktívnu a veľmi známu reštauráciu "Grof Alberti". Prírodné zdobenie olivovníkmi dopĺňa historicko-architektonické cennosti barokového zámku a takisto malebné okolité domčeky. Rybárska dedina sa rozvinula na pobreží počas 18. storočia. Na ostrovčeku Stipanska sú zrúcaniny starokresťanskej baziliky s pozdĺžnymi dispozíciami a polkruhovitou apsidou.
Miestnou cestou je spojená s ostatnými dedinami na ostrove. Pobrežie v blízkosti Maslinice je členité so zátokami s malými oblázkovými plážami. V zátoke môžu kotviť jachty, pretože je dobre chránená pred všetkými vetrami.

Pokojná modrá zátoka nahradila bývalú rybársku tradíciu s turistickými zaujímavosťami a v typických reštauráciách sa ponúka domáca strava pripravená na tradičný spôsob. Dedina je obklopená rôznorodými stredomorskými rastlinami a olivovníkmi, udržujúcimi atmosféru starých remesiel ostrova – pestovanie a spracovanie olív.
 
Pobyt v Maslinici ponúka pokojnú dovolenku v blízkosti atraktívnych výletných destinácií: ostrov Hvar, Korčula, Vis a mestá Split, Makarska a Dubrovnik.

Čakajte prosím!