Bobovišća - Turistický sprievodca

BOBOVIŠĆA - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Bobovišća sa nachádzajú kilometer od mora, vo vnútrozemí, na západnej strane ostrova Brač, 15 km východne od trajektového prístavu. Supetarský trajektový prístav je spojený so Splitom, v smere na Sutivan a Ložišća, kde sa oddeľuje cesta do Bobovišća. Bobovišća  na Moru, Bobovišća a Ložišća sú tri malé dedinky v blízkosti Milny, väčšieho turistického strediska. Tvoria jedinečný celok, v ktorom je hlboko vtiahnutá chránená zátoka Bobovišća na Moru, ktorou sa vychádza na pobrežie k ďalším dvom miestam.  Malý prístav je chráneným miestom pre kotvenie menších lodiek, pretože blízke malé kopce chránia Bobovišća na Moru pred všetkými vetrami. A je to len pol hodiny autom od bračského medzinárodného letiska.

Obyvatelia, ktorých je okolo 60, sú pestovatelia olív alebo vinári. Veľmi príjemné súkromné ubytovanie ponúka hlavne Bobovišća na Moru a taktiež Ložišća a Bobobišća. Okrem prechádzok cez tieto miesta, odporúča sa hosťom navštíviť Milnu, Pustinju Blaca s kláštorom, Bračské archeologické múzeum v Škripe a Vidovu horu, ktorá so 778 m.n.m. je najvyšším vrchom jadranských ostrovov a ponúka prekrásny pohľad na všetky okolité ostrovy. Môžete si prenajať lode alebo gondoly, môžete surfovať, jachtárčiť alebo sa potápať. Vo všetkých troch dedinkách si môžete zahrať petanque s miestnym obyvateľstvom. Ak si prajete stráviť pokojnú dovolenku v súkromnom ubytovaní, našli ste pravé miesto.

Archeologické nálezy v blízkom Vlčom prístave, nasvedčujú tomu, že tu Gréci založili dedinu. Okrem toho v zálive nájdete rímske a byzantské archeologické náleziská. Mnohé staré náleziská sú miesta, kde sa ťaží známy bračský kameň, ktorý bol používaný aj pre stavby Bieleho domu vo Washingtone. Na vrchole nad Bobovišćou rodina Marinčević-Gligo zanechala dedičstvo prekrásneho  renesančného zámku.

Všetky dedinky vznikli okolo prvého zámku, ktorý postavila rodina Nazor, prisťahovaná z Poljice na začiatku 19. storočia. V Ložišći sa nachádza prekrásna  neorománska veža s hodinami, majstrovské dielo presláveného umelca Ivana Rendića. Po druhej svetovej vojne sa vrátil chorvátsky básnik Vladimir Nazor do svojho rodného mesta Bobovišćca na Moru, kde postavil malý zámok s prekrásnym pohľadom na celý prístav a našiel tu inšpiráciu pre svoju najlepšiu poéziu.

Čakajte prosím!