Sutivan - Turistický sprievodca

SUTIVAN - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Sutivan je dedinka a prístav na okraji západnej časti severného pobrežia ostrova Brač, vzdialený 7 km západne od Supetaru, trajektového prístavu, ktorý je so Splitom spojený častými každodennými linkami. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybárstve a cestovnom ruchu. Lokálnou cestou cez Supetar je spojený so všetkými dedinkami na ostrove. Zátoka v Sutivane ponúka chránené miesto na kotvenie pre menšie jachty, väčšie lode musia kotviť mimo prístavu.
 
Osada datuje z 15. storočia okrem sakrálnych pamiatok aj niekoľko  architektonicky zaujímavých renesančných domov a barokových víl. Zachované sú základy starokresťanského kostola, v jeho vnútri bol v roku 1579 postavený renesančný kostol Sv. Ivana, vedľa neho sa nachádza baroková zvonica. V kostole je oltárna maľba Panny Márie Ružencovej, dielo strednotalianskej školy z 17. storočia. Pri pobreží je kaštieľ rodiny Marjanović z roku 1777 so slnečnými hodinami na priečelí. Z renesančnej doby je dom Natali-Božičević a z barokového obdobie je tu letná vila s parkom básnika Jerolima Kavanija a barokový park Ilić. V dome Definis je umiestnená zbierka nábytku a umeleckých predmetov zo začiatku 19. storočia.
 
Sutivan je typickým stredomorským mestom. Rozvinul sa na turistické stredisko zamerané na rodinu, šport a rekreáciu. K dispozícii je viac než 2000 lôžok, ktoré sú v privátnom ubytovaní v domoch a vilách s desiatkami zariadení, akými sú reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky, veľkostatky, kde Sutivan ponúka kompletné gastronomické služby a môžete ochutnať aj domácu stravu a víno ostrova Brač. V mestečku je niekoľko malých obchodov. Vzhľadom na dobré klimatické podmienky a ostatné ponuky, hostia sa tu môžu ubytovať počas celého roka. Okolo mesta sa nachádzajú desiatky atraktívnych oblázkových pláži a príjemných zátok a v blízkej zátoke Livka sa nachádza aj piesočnatá pláž. Je tu park s radom paliem a taktiež s alpskými a prímorskými borovicami, takže večery v Sutivane sú vhodné pre ľahkú nenáročnú prechádzku. Sutivan je obklopený upravenými plantážami olív, citrusov a ostatného stredozemného ovocia a zeleniny.  Pomedzi sa prelínajú cestičky vhodné na prechádzky alebo pre cyklistov.
 
Ak Vás zaujíma aktívna dovolenka, oblasť v okolí mysu Gomilica je vhodná pre podmorský rybolov. Sutivan organizuje aj „Vanka regule“, svetovo známy festival extrémnych športov. Koná sa v júli spolu s petanque a futbalovým stretnutím. Prírodný park Sutivan je samozrejme výborným miestom pre výlet a odpočinok prispôsobený záujmom malých a veľkých. Zahŕňa zoologickú záhradu, rekreačné ihriská pre plážový volejbal, futbal, petanque, basketbal.... Je tu aj vynikajúce miesto s fontánou, kde si môžete oddýchnuť pri pestrej ponuke nápojov a jedál z grilu.

Čakajte prosím!