Supetar - Turistický sprievodca

SUPETAR - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Supetar je mesto a prístav na severnom pobreží ostrova Brač, jedného z najatraktívnejších stredodalmatínskych ostrovov. Nachádza sa v zátoke Sv. Petra, podľa ktorej je pomenovaný, Supetar sa dnes počíta medzi hlavné turistické strediská. Ekonomika je založená na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, spracovaní syntetického materiálu, rybárstve a cestovnom ruchu.

Supetarská zátoka bola obývaná už v neolitickej a antickej dobe, čomu svedčia starokresťanské sarkofágy pri kostolíku Sv. Nikole, na cintoríne, pod ktorým sa nachádzajú pozostatky jednej rímskej vily. Na cintoríne sa nachádza múzeum rodiny Petrinović, s portrétmi a sochami, dielo sochára Tome Rosandića a niekoľko náhrobkov, dielo Ivana Rendića zo Supetaru. Svoju mladosť a posledných 11 rokov života prežil tento slávny sochár v Supetare. Študoval v Terste, Benátkach a Florencii a mnohí ho považujú za najväčšieho chorvátskeho sochára 19. storočia. Jeho 208 umeleckých diel sa nachádza v 51 svetových mestách, ale niektoré je možné vidieť v umeleckej galérii „Ivan Rendić“, v budove knižnice na prvom poschodí. Pred galériou, ktorá sa nachádza za veľkým supermarketom na konci promenády, uvidíte Rendićevu sochu „Alegória intelektuálca“. Na tomto námestí sa nachádza aj kostolík Sv. Martina z 18. storočia, ktorý dnes slúži ako výstavný priestor.

Farský kostol Sv. Petra s monumentálnym schodiskom je postavený na pozostatkoch trojlodnej ranokresťaneskej baziliky z 5. storočia. Pred kostolom sa nachádza ranokresťanská mozaika zo 6. storočia. V nej sú umiestnené obrazy domáceho barokového maliara Felixa Tironja ako Madona so svätcima a organ majstra Petra Nakića. Odporúčame Vám navštíviť aj blízke objekty, napríklad Leroj, zvonica s hodinami alebo Múzeum farského kostola. Socha Sv. Viktora na vchode do múzea a socha Matky Terezy na vchode do kostolného nádvoria sú dielom sochára Petra Jakšića.

Na ceste smerom na Dolný Humac sa nachádza kostol Sv. Luke z konca 11. a začiatku 12. storočia, ktorý predstavuje jednu z 19. zachovaných ranokresťanských kostolov , ktoré nájdete na ostrove Brač. V okolí Supetaru, medzi vinohradmi a olivovými hájmi, môžete vidieť početné vidiecke kamenné domčeky, okrúhle konštrukcie s kupolou. Dnes slúžia k odkladaniu poľnohospodárskych nástrojov, ale predpokladá sa, že takto vyzerali prvé domy prahistorického človeka. Podobné konštrukcie môžeme nájsť po celej dĺžke Stredomoria, v Istrii, na Sardínii a Kréte, v Katalónii, Lugúrii, Apulii a Provincii ...

Od roku 1827 bol Supetar administratívnym centrom ostrova, z toho vyplývajú architektúrne štýly 19. storočia, ktoré je možno vidieť na kamenných stavbách, ktoré obklopujú promenádu. Ponúka sa Vám bohatstvo kultúrnych pamiatok, rôznorodé športovo-rekreačné programy a autentické ostrovné zábavné aktivity.

V mieste sa nachádzajú skalnaté a oblázkové pláže, olemované borovicovými lesmi a na niektorých plážach sa nachádza aj piesok. Pobrežie okolo Supetaru, medzi Micou na západe a splitské na východe, nadchne plavcov všetkých vekových kategórií. Rôznorodosťou ubytovania, hostiteľskou ponukou, zábavnými programami a možnosťou športu a rekreácie Supetar uspokojí aj najvyšší turistický štandard.

Čakajte prosím!